.
.
.

نیروهای شناسایی ترکیه وارد استان ادلب در سوریه شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیروهای شناسایی ترکیه روز دوشنبه با عبور از مرز سوریه وارد استان ادلب در شمال غربی این کشور شده و موضع‌گیری کردند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی رییس ستاد ارتش ترکیه دوشنبه 9 اکتبر گفت که هدف از این عملیات محدود، شناسایی منطقه برای عملیات نظامی است که به زودی در ادلب آغاز می شود. به گفته او، این عملیات برای برپایی منطقه کم تنش براساس توافق آستانه خواهد بود.

۲ هدف عملیات

وظیفه این گروه شناسایی و استقرار پست‌های دیده‌بانی است. به گفته مخالفان سوری، نیروهای شناسایی ترکیه به سمت کوه شیخ برکات حرکت کردند که مشرف بر نواحی تحت کنترل نیروهای مخالفان سوریه در حلب و نیروهای کرد در منطقه عفرین است.

نیروهای ترکیه اکنون در منطقه مرزی سوریه در نزدیکی گذرگاه «اطمه» مستقر هستند تا از عملیات برنامه‌ریزی شده «سپر فرات» در ادلب حمایت کرده و منطقه کاهش تنش در شمال غربی را تقویت نمایند.

این عملیات نظامی برای رویارویی با هیات تحریر الشام یا همان «جبهه النصره» سابق است که بر بیشتر مناطق ادلب کنترل دارد و مخالف توافق بعمل‌ آمده میان ترکیه، روسیه و ایران است.

علاوه بر تقویت منطقه کاهش تنش براساس توافق آستانه و پشتیبانی از عملیات سپر فرات، ترکیه همچنین به دنبال امنیت مزرهای خود با سوریه است. رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه گفت که آنکارا اجازه نمی‌دهد که به گفته او تروریست‌ها دالانی از عفرین به مدیترانه را در اختیار بگیرند، که اشاره‌ای به منطقه مرزی جنوب ترکیه است که هم اکنون در اختیار جنگجویان کرد و هیات تحریر الشام می‌باشد.