.
.
.

تحریم‌های جدید علیه کردستان؛ دولت عراق انتقال شبکه‌های تلفن همراه به بغداد را تصویب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت عراق دوشنبه 9 اکتبر، اعمال مجموعه‌ای از تحریم‌های جدید علیه دولت اقلیم کردستان را اعلام کرد؛ اقدامی که در واکنش به همه‌پرسی استقلال روز 25 سپتامبر اقلیم کردستان از عراق صورت می‌گیرد.

تحریم‌های جدید نشان از بی‌نیتجه بودن تلاش‌ها برای میانجی‌گری میان بغداد و اربیل دارد.

به گزارش خبرگزاری‌های عراقی، دولت این کشور مجموعه‌ای از تحریم‌ها را اعلام کرد که برجسته‌ترین آن‌ها، کارمندان مشارکت کننده در برگزاری همه‌پرسی را هدف قرار می‌دهد. دولت عراق همچنین از دولت اقلیم کردستان خواسته، شبکه‌های تلفن همراه در کنترل دولت فدرال قرار دهد.

در بیانیه دولت عراق آمده که «شورای وزارتی امنیت ملی» مجموعه‌ای از تدابیر جدید را اعلام کرده که به اجرا در خواهد آمد. این بیانیه افزوده «شورای امنیت ملی» اقدام‌های در حال اجرا از سوی «کمیته استرداد اموال عراقی» را هم مورد بحث و بررسی قرار داد.

بنا بر این بیانیه «شورای وزارتی امنیت ملی» مساله اقامه دعوای قضایی برای تحت پی‌گرد قرار دادن کارمندانی را مورد بررسی قرار داد که در اجرای همه‌پرسی شرکت کردند. این بیانیه افزود «فهرستی از نام‌های متهمان تهیه شده و تدابیر قانونی در حق آن‌ها اتخاذ شده است».

این بیانیه ادامه داده است: «شورای وزارتی امنیت ملی قرار گرفتن شبکه‌های تلفن همراه را در کنترل دولت فدرال و انتقالشان به بغداد را تصویب کرد».

شایان ذکر است که پیشتر هم دولت عراق، مجموعه‌ای از اقدام‌های تحریمی علیه اقلیم کردستان را اعلام کرده بود. برقرار منطقه پرواز ممنوع بر فراز اقلیم، ممنوعیت رفت و آمد پروازهای خارجی به فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه و درخواست رسمی از ایران و ترکیه برای بستن گذرگاه‌های مرزی با اقلیم کردستان، از جمله این اقدام‌ها است.

با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌‌المللی، اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه 25 سپتامبر همه‌پرسی استقلال برگزار کرد. بنا بر اعلام دولت اقلیم کردستان، نتایج این همه‌پرسی الزام‌آور نیست اما دولت اقلیم پس از همه‌پرسی بر سر استقلال با دولت عراق مذاکره خواهد کرد.

کمیساریای عالی انتخابات در اقلیم کردستان عراق، چهارشنبه 27 سپتامبر، نتایج اولیه همه‌پرسی استقلال را که روز دوشنبه 25 سپتامبر برگزار شده بود، اعلام کرد و بر پایه آن، 92 درصد از شرکت کنندگان، به استقلال از عراق رای «آری» دادند و حدود 7درصد هم با این اقدام «نه» گفتند.

علاوه بر دولت عراق، ترکیه و ایران که شمار زیادی از شهروندانشان کُرد هستند، با همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان، مخالفند.