.
.
.

رئیس‌جمهوری سودان از نقش پادشاه سعودی در لغو تحریم‌ها علیه کشورش تشکر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عمر البشیر، رئیس‌جمهوری سودان، روز دوشنبه 9 اکتبر 2017 در تماسی تلفنی از تلاش‌های خادم الحرمین الشریفین، ملک سلمان بن عبدالعزیز آل‌سعود، پادشاه سعودی و نقش سازنده این کشور در جلب موافقت دولت آمریکا برای برداشتن تحریم‌های اعمال شده علیه سودان، تشکر و قدردانی کرد.

ملک سلمان بن عبدالعزیز آل‌سعود نیز برداشته شدن تحریم‌ها را به عمر البشیر تبریک گفته و آرزو کرد که این موضوع باعث توسعه و ثبات جمهوری سودان شود.

روند برداشته شدن تحریم‌ها از سودان در اواخر دوران باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا آغاز شد ولی برخی گروه‌های حقوقی با آن مخالفت کردند. با دستور دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا تحریم‌های اقتصادی و اقدامات تنبیهی آمریکا علیه سودان به پایان رسید. این اقدامات منجر به قطع روابط سودان با بخش اعظم سیستم مالی جهان شده بود.

دستور رئیس‌جمهوری آمریکا برای پایان دادن به تحریم‌ها، موجب شد اجرای دستور اجرایی شماره 13067 که در 16 اکتبر 1997 و در دوران ریاست‌جمهوری بیل کلینتون و دستور شماره 13412 که در تاریخ 17 اکتبر 2006 و در دوران ریاست‌جمهوری جورج بوش صادر شد، متوقف شود. بر اساس این دو دستور تحریم‌های اقتصادی گسترده‌ای علیه سودان اعمال شد. علیرغم برداشته شدن تحریم‌ها، نام سودان کماکان در فهرست کشورهای حامی تروریسم باقی ماند.

فرمان دونالد ترامپ مراودات مالی و بانکی و همچنین برقراری روابط تجاری میان آمریکا و سودان را ممکن می‌سازد.