.
.
.

مخالفت خلیجی-اسلامی با گزارش سازمان ملل درباره جنگ یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کشورهای شورای همکاری خلیج روز یکشنبه 8 اکتبر 2017 طی بیانیه‌ای اعلام کرد، گزارش سازمان ملل متحد درخصوص کودکان یمنی از دقت کافی برخوردار نیست و مبتنی بر منابع و اطلاعات گمراه‌ کننده است.

عبداللطیف الزیانی، دبیر کل شورای همکاری خلیج، در این بیانیه تاکید کرد: «آماری که در گزارش سازمان ملل متحد آمده فاقد اعتبار و در حقیقت از منابع نزدیک به حوثی‌ها گرفته شده است».

دبیر کل شورای همکاری خلیج گفت: «ما گزارش سازمان ملل را که به منابع حوثی - صالح استناد کرده است را رد می کنیم».

الزیانی ابراز امیدواری کرد که سازمان ملل متحد در آینده اطلاعات خود را از منابع موثق دریافت و بر مبنای اطلاعات دقیق گزارش‌های خود را تهیه و تنظیم کند.

همزمان با شورای همکاری خلیج سازمان همکاری اسلامی نیز گزارش سازمان ملل متحد در باره کودکان یمن را رد کرده است.

یوسف بن احمد العثیمین دبیر کل این سازمان اسلامی در بیانیه‌ای تاکید کرد که سازمان ملل از بیان دلایل اصلی که باعث دخالت نیروهای ائتلاف عربی در یمن پس از کودتای شبه نظامیان حوثی و نیروهای وابسته به علی عبدالله صالح شد، مشخص نشده است.

وی افزود: «ائتلاف عربی در یمن پس از کودتای شبه نظامیان حوثی و صالح علیه دولت قانونی یمن، در این کشور دخالت کرد».

بن احمد العثیمین افزود : «سازمان ملل در گزارش خود باید به منابع موثق و دقیق اعتماد کند».

وی اظهار داشت: «ائتلاف عربی تلاش می‌کند تا غیر نظامیان و کودکان در یمن متضرر نشوند».

سازمان ملل متحد روز جمعه در فهرست سیاه که به شورای امنیت ارسال کرد، ائتلاف عربی به رهبری سعودی به دلیل آن‌چه را که «نقض حقوق بشر و دست داشتن در مرگ یا معلولیت حدود 700 کودک یمنی» نام برده، ائتلاف را وارد لیست سیاه سازمان ملل کرده است.

بر اساس این گزارش حملات ائتلاف به رهبری سعودی طی سال 2016 به یمن، منجر به قتل یا معلولیت 683 کودک و همچنین تخریب 38 بیمارستان و مدرسه در این کشور شده‌ است.

المعلمی نماینده پادشاهی سعودی در سازمان ملل متحد شنبه با رد این گزارش گفت که این گزارش با اعمال نفوذ حوثی‌ها و صالح در صنعا تهیه شده و فاقد هر گونه اعتبار از حیث اطلاعات دقیق است.