.
.
.

بغداد وجود هرگونه توافق جدید با اقلیم کردستان عراق را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دفتر نخست وزیر عراق روز یکشنبه 8 اکتبر 2017 در واکنش به اظهارات روز پنجشنبه مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان (عراق)، تاکید کرد که هیچ گونه توافق جدیدی با اقلیم کردستان عراق در خصوص مناطق آزاد شده استان نینوا از تصرف گروه داعش، صورت نگرفته است.

این بیانیه اشاره به مناطق مورد مناقشه در استان نینوا میان دولت عراق و اقلیم کردستان دارد.

اقلیم کردستان اعلام کرده بود که ایاد علاوی و اسامه النجیفی از رهبران سیاسی عراق، با مسعود بارزانی برای مذاکره بر سر مناطق مورد مناقشه به توافق رسیدند و ه‌مزمان تحریم های اقتصادی وضع شده علیه اقلیم رفع شود.

به گزارش تلویزیون العربیه، دفتر حیدر العبادی در بیانیه‌ای تاکید کرد میان دولت عراق و اقلیم کردستا، هیچ‌گونه توافقی در خصوص مناطق آزاد شده در جریان عملیات آزادی سازی نینوا از تصرف صورت نگرفته است و سرنوشت این مناطق بر مبنای توافق قبلی غیر قابل تغییر است.

طبق این بیانیه، نیروهای پیشمرگه کُرد همچنان در کنار نیروهای مسلح عراق با گروه تروریستی داعش در استان نینوا می جنگند.

بیانیه دولت عراق افزوده است که در توافق صورت گرفته با اقلیم کردستان، تصریح شده که نیروهای پیشمرگه کُرد از مناطقی که در جریان عملیات نینوا آزاد می کنند، بعد از آزادی کامل موصل باید عقب نشینی کنند و در برخی مناطق این قانون اعمال شده است.

براساس بیانیه دفتر نخست وزیر عراق، نیروهای پیشمرگ کُرد طبق توافق صورت گرفته باید به مواضع سابق خود پیش از شروع عملیات موصل بازگردند.

این بیانیه در عین حال افزوده است که مناطقی که در دوره دولت‌های سابق عراق و قبل از شروع عملیات موصل، تحت کنترل نیروهای پیشمرگه کرد بوده‌اند، مشمول قانون اساسی عراق است و باید قانون اساسی تابعیت این مناطق را مشخص کند.

در همین حال عبدالکریم عبطان یکی از نمایندگان پارلمان عراق گفت: «هر نوع گفتگویی در‌باره سرنوشت مناطق مورد مناقشه باید از طریق پارلمان عراق حل و فصل شود».

این نماینده افزود :«مسائلی که به خاک عراق مربوط می‌شود، از طریق گفتگوهای خارجی نمی‌تواند حل و فصل شود. مداخله کشورهای خارجی می‌تواند عراق را به یک فاجعه جدید سوق دهد و بحران همه پرسی اقلیم کردستان اگر از طریق پارلمان حل نشود به جنگ داخلی منجر خواهد شد».

با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌‌المللی، اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه 25 سپتامبر همه‌پرسی استقلال برگزار کرد. بنا بر اعلام دولت اقلیم کردستان، نتایج این همه‌پرسی الزام‌آور نیست اما دولت اقلیم پس از همه‌پرسی بر سر استقلال با دولت عراق مذاکره خواهد کرد.

کمیساریای عالی انتخابات در اقلیم کردستان عراق، چهارشنبه 27 سپتامبر، نتایج اولیه همه‌پرسی استقلال را که روز دوشنبه 25 سپتامبر برگزار شده بود، اعلام کرد و بر پایه آن، 92 درصد از شرکت کنندگان، به استقلال از عراق رای «آری» دادند و حدود 7درصد هم با این اقدام «نه» گفتند.
علاوه بر دولت عراق، ترکیه و ایران که شمار زیادی از شهروندانشان کُرد هستند، با همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان، مخالفند.