.
.
.

لحن آرام کردستان عراق و اصرار بغداد بر لغو نتایج همه‌پرسی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای عالی همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق روز یکشنبه 1 اکتبر 2017 پس از تشکیل جلسه‌ای به ریاست مسعود بارزانی در شهر اربیل، منحل و شورای رهبری سیاسی کردستان جایگزین آن شد.

به گزارش العربیه به نقل از رسانه‌های کردستان عراق شورای جدید از احزاب سیاسی کرد که به نفع همه‌پرسی رای دادند تشکیل شده و ریاست آن را مسعود بارزانی رئیس فعلی اقلیم کردستان به عهده دارد.

شورای تازه تاسیس اقلیم کردستان در گامی مثبت تصمیم گرفت تا فورا گفت‌وگو با بغداد را آغاز کند. اما در عین حال، شورای سیاسی کردستان خواستار ابقای همه‌پرسی و عدم لغو آن شده است.

شورای کردستان عراق همچنین از ایالات متحده خواست تا برای تسهیل روند گفت‌وگوی بین بغداد و اربیل تلاش کند.

در مقابل بغداد اما هنوز بر غیرقانونی بودن همه‌پرسی اقلیم و لغو کامل نتایج آن اصرار دارد. حیدر العبادی نخست وزیر عراق گفته است که شرط گفت‌وگو با اربیل لغو کامل نتایج همه‌پرسی است.

حیدر العبادی روز یکشنبه در مکالمه تلفنی با احمد ابوالقیت، دبیر کل اتحادیه عرب، بار دیگر بر موضع خود مبنی بر لغو همه‌پرسی به عنوان پیش‌شرط گفت‌وگو با اربیل تاکید کرد.

اتحادیه عرب نیز موضعی به نفع بغداد گرفته و همه‌پرسی را غیرقانونی و مخالف قانون اساسی عراق دانسته‌ است.

العبادی همچنین تأکید کرد تمام اقداماتی را که دولت مرکزی عراق تاکنون علیه منطقه کردستان اتخاذ کرده، در چارچوب قانون اساسی و برای حفظ وحدت عراق صورت گرفته است.

العبادی هرگونه اقدام برای تحریم یا مجازات از سوی دولت مرکزی علیه شهروندان کرد در منطقه کردستان را رد کرد.

دفتر العبادی نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، اجازه نخواهد داد که اختلافات با اقلیم کردستان عراق بر جنگ علیه داعش تاثیر منفی بگذارد.