.
.
.

حشد الشعبی: ظرف یک ماه می‌توانیم مناطق اشغال شده توسط اقلیم کردستان را باز پس گیریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بخشی از شبه‌نظامیان حشد الشعبی عراقی، تهدید به استفاده از زور علیه اقلیم کردستان را تکرار کردند. قیس الخزعلی رهبر گروه «عصائب اهل الحق» تهدید کرد که نیروهایش می‌توانند مناطقی که مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان تصرف کرده را ظرف یک ماه باز پس بگیرند.
به گزارش تلویزیون السومریه، الخزعلی که شنبه 30 سپتامبر در یک مجلس عزاداری در شهر نجف سخن می‌گفت، اظهار داشت: «مناطقی را که رئیس اقلیم کردستان تصرف کرده می‌توانیم طی یک ماه باز پس گیریم».

او افزود: «با کسی که جز منطق زور را نمی‌فهد، باید با همان منطق تعامل کرد. عراقی‌ها با شجاعتشان می‌توانند جدایی طلبان را شکست دهند».

رهبر گروه شبه‌نظامی عصائب اهل الحق گفت: «ما از حضور نیروهای دولت فدرال در مناطق مورد مناقشه، کوتاه نخواهیم آمد». او تاکید کرد که «باید همه چاه‌های نفت و گذرگاه‌هایی که کردستان تصرف کرده، به کنترل دولت فدرال باز گردد».

الخزعلی با بیان این‌که «نظام پارلمانی در عراق شکست خورد» خواستار «باز سازی ائتلاف‌ها» شد، زیرا به گفته او «بارزانی ائتلاف شیعی-کُردی را از میان برد».

شایان ذکر است که گروه شبه‌نظامی «عصائب اهل الحق» مخالفت خود را با پیشنهاد فواد معصوم رئیس جمهوری عراق برای گفت‌وگو بر سر همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان اعلام کرد «زیرا خلاف قانون اساسی است».

الخزعلی اول سپتامبر گفته بود، مناطق خارج از اقلیم کردستان که در تصرف کُردها قرار داد «در صورت استقلال اقلیم کردستان، اشغال شده به شمار خواهد رفت».

تشدید تنش

با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌‌المللی، اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه 25 سپتامبر همه‌پرسی استقلال برگزار کرد. بنا بر اعلام دولت اقلیم کردستان، نتایج این همه‌پرسی الزام‌آور نیست اما دولت اقلیم پس از همه‌پرسی بر سر استقلال با دولت عراق مذاکره خواهد کرد

کمیساریای عالی انتخابات در اقلیم کردستان عراق، چهارشنبه 27 سپتامبر، نتایج اولیه همه‌پرسی استقلال را که روز دوشنبه 25 سپتامبر برگزار شده بود، اعلام کرد و بر پایه آن، 92 درصد از شرکت کنندگان، به استقلال از عراق رای «آری» دادند و حدود 7درصد هم با این اقدام «نه» گفتند.

پارلمان این کشور در جلسه چهارشنبه 27 سپتامبر خود، خوستار محاکمه مسعود بارزانی به خاطر برگزاری همه‌پرسی استقلال شد.

پارلمان عراق همچنین این اختیار را به حیدر العبادی نخست‌وزیر این کشور داد تا نیروهای نظامی را به مناطق مورد مناقشه به ویژه استان نفت‌خیز کرکوک اعزام کند.

استان کرکوک از مناطق مورد مناقشه میان دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان است. تابستان سال 2014 پس از آن‌که داعش مناطق وسیعی از عراق را تصرف کرد و ارتش عراق از بسیاری مناطق خارج شد، نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان، کرکوک را به کنترل خود درآوردند.

به دستور دولت اقلیم کردستان، همه‌پرسی استقلال در استان کرکوک که ساکناش را عرب‌ها، ترکمن‌ها و کردها تشکیل می‌دهند هم برگزار شد. این در حالی است که از نظر اداری و رسمی، استان کرکوک تابع اقلیم کردستان نیست.

پارلمان عراق همچنین از دولت خواست چاه‌های نفت کرکوک را به کنترل خود باز گرداند.

پارلمان عراق از نیروهای مسلح هم خواست تمام اقدامات لازم برای حفظ وحدت و یکپارچگی کشور را اتخاذ کند.

پارلمان اقلیم کردستان شامگاه شنبه 30 سپتامبر، در بیانیه‌ای اعلام کرد که مصوبات پارلمان عراق، بر اقلیم اعمال نمی‌شود.