.
.
.

آمریکا و سازمان ملل آماده میانجیگری بین بغداد و کردستان هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه عراق روز پنجشنبه 28 سپتامبر 2017 اعلام کرد سازمان ملل متحد مراتب همکاری خود برای «حل مشکل» بین دولت عراق و حکومت اقلیم کردستان را که در نتیجه همه‌پرسی استقلال این اقلیم در روز دوشنبه گذشته به وجود آمده، به اطلاع این وزارتخانه رسانده است.

یان کوبیتش، نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق در دیدار با ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق این موضوع را بیان داشت.

هیتر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم روز پنجشنبه گفت ایالات متحده آمریکا آماده است تا گفتگوها بین کردها و بغداد را تسهیل کرده و تنش بین دو طرف را کاهش دهد.

نوئرت گفت که آمریکا فقط در صورت درخواست طرفین آماده کمک برای تسهیل گفتگوهاست و تاکید کرد که واشنگتن قصد ندارد در این مورد دخالت کند.

او گفت: «به باور ایالات متحده آمریکا همه‌پرسی منطقه را بی‌ثبات می‌کند و متاسفانه این اتفاق افتاده است. آمریکا فقط در صورتی که از این کشور خواسته شود گفتگوها بین بغداد و مقامات کرد عراقی در اربیل را تسهیل خواهد کرد».

نوئرت گفت: «ما با کردها دوست هستیم و ما با دولت مرکزی عراق هم دوست هستیم و در صورتی که از ما خواسته شود به کمک‌های خود برای تسهیل گفتگوها ادامه خواهیم داد».

بغداد قرار است مجازات‌هایی را علیه اقلیم کردستان عراق بخاطر برگزاری همه‌پرسی اعمال کند.

دولت عراق به اقلیم کردستان تا روز جمعه مهلت داده تا 2 فرودگاه بین‌المللی در این اقلیم را به دولت عراق تحویل داده و یا پروازهای بین‌المللی از این فرودگاه‌ها را متوقف کند.