.
.
.

پارلمان عراق خواستار محاکمه مسعود بارزانی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تنش میان بغداد و اربیل در پی اقدام اقلیم کردستان در برگزاری همه‌پرسی استقلال از عراق در روز 25 سپتامبر، شدت می‌یابد تا جایی که پارلمان عراق، خواستار محاکمه مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان شد.

بنا بر اعلام رسانه‌های عراقی، پارلمان این کشور در جلسه چهارشنبه 27 سپتامبر خود، خوستار محاکمه مسعود بارزانی به خاطر برگزاری همه‌پرسی استقلال شد.

پارلمان عراق همچنین این اختیار را به حیدر العبادی نخست‌وزیر این کشور داد تا نیروهای نظامی را به استان نفت‌خیز کرکوک اعزام کند.

استان کرکوک از مناطق مورد مناقشه میان دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان است. تابستان سال 2014 پس از آن‌که داعش مناطق وسیعی از عراق را تصرف کرد و ارتش عراق از بسیاری مناطق خارج شد، نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان، کرکوک را به کنترل خود درآوردند.

به دستور دولت اقلیم کردستان، همه‌پرسی استقلال در استان کرکوک که ساکناش را عرب‌ها، ترکمن‌ها و کردها تشکیل می‌دهند هم برگزار شد. این در حالی است که از نظر اداری و رسمی، استان کرکوک تابع اقلیم کردستان نیست.

پارلمان عراق همچنین از دولت خواست چاه‌های نفت کرکوک را به کنترل خود باز گرداند.

پارلمان عراق از نیروهای مسلح هم خواست تمام اقدامات لازم برای حفظ وحدت و یکپارچگی کشور را اتخاذ کند.

پارلمان عراق دستور بستن گذرگاه‌های مرزی واقع در خارج از کنترل دولت مرکزی را صادر کرد و افزود: «از این پس کلاهایی که از چنین گذرگاه‌هایی وارد عراق شوند، کالاهای قاچاق به شمار خواهند آمد».

پارلمان عراق همچنین از کشورهای جهان خواست، کنسول‌گری‌ها و نمایندگی‌های دیپلماتیک خود را در اقلیم کردستان، تعطیل کنند.

مصوبات پارلمان عراق
مصوبات پارلمان عراق

با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌‌المللی، اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه 25 سپتامبر همه‌پرسی استقلال برگزار کرد. بنا بر اعلام دولت اقلیم کردستان، نتایج این همه‌پرسی الزام آور نیست اما دولت اقلیم پس از همه‌پرسی بر سر استقلال با دولت عراق مذاکره خواهد کرد.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق بارها گفت که شراکت با بغداد به پایان رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم