.
.
.

نتایج همه‌پرسی اقلیم کردستان: 92% به استقلال از عراق «آری» گفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کمیساریای عالی انتخابات در اقلیم کردستان عراق، چهارشنبه 27 سپتامبر، نتایج اولیه همه‌پرسی استقلال را که روز دوشنبه 25 سپتامبر برگزار شده بود، اعلام کرد و بر پایه آن، 92 درصد از شرکت کنندگان، به استقلال از عراق رای «آری» دادند و حدود 7درصد هم با این اقدام «نه» گفتند.

بنا بر این اعلام، شمار شرکت کنندگان در همه‌پرسی، از 3 میلیون نفر در داخل و خارج اقلیم فراتر رفت.

از شامگاه دوشنبه، شمارش آرای همه‌پرسی استقلال از عراق آغاز شده بود.

کنفرانس خبری کمیساریای عالی انتخابات اقلیم کردستان عراق
کنفرانس خبری کمیساریای عالی انتخابات اقلیم کردستان عراق

این همه پرسی باعث تشدید تنش میان دولت عراق با اقلیم کردستان شده است. پارلمان عراق در جلسه خود، خوستار محاکمه مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان به خاطر برگزاری همه‌پرسی استقلال شد.

پارلمان عراق همچنین این اختیار را به حیدر العبادی نخست‌وزیر این کشور داد تا نیروهای نظامی را به استان نفت‌خیز کرکوک اعزام کند.

پارلمان عراق همچنین از دولت خواست چاه‌های نفت کرکوک را به کنترل خود باز گرداند، از نیروهای مسلح هم خواست تمام اقدامات لازم برای حفظ وحدت و یکپارچگی کشور را اتخاذ کند، دستور بستن گذرگاه‌های مرزی واقع در خارج از کنترل دولت مرکزی را صادر کرد و افزود: «از این پس کلاهایی که از چنین گذرگاه‌هایی وارد عراق شوند، کالاهای قاچاق به شمار خواهند آمد».

پارلمان عراق همچنین از کشورهای جهان خواست، کنسول‌گری‌ها و نمایندگی‌های دیپلماتیک خود را در اقلیم کردستان، تعطیل کنند.

در همین حال حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق با درخواست از اقلیم کردستان برای لغو نتایج همه‌پرسی استقلال، تاکید کرد که دولت عراق، با استفاده از بازوی قانون اساسی، حاکمیت ملی را در سراسر اقلیم، اعمال خواهد کرد.

نتایج مفصل همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان بنا بر اعلام کمیساریای عالی انتخابات اقلیم
نتایج مفصل همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان بنا بر اعلام کمیساریای عالی انتخابات اقلیم

با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌‌المللی، اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه 25 سپتامبر همه‌پرسی استقلال برگزار کرد. بنا بر اعلام دولت اقلیم کردستان، نتایج این همه‌پرسی الزام آور نیست اما دولت اقلیم پس از همه‌پرسی بر سر استقلال با دولت عراق مذاکره خواهد کرد.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق بارها گفت که شراکت با بغداد به پایان رسیده است.