.
.
.

بغداد فرمان توقف پرواز‌های خارجی به اقلیم کردستان از روز جمعه را صادر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان هواپیمایی عراق چهارشنبه 27 سپتامبر طی بخشنامه‌ای، فرمان توقف پروازهای خارجی به فرودگاه‌های بین‌المللی اربیل و سلیمانیه در کردستان عراق را از ساعت 18 روز جمعه 29 سپتامبر، صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، سازمان هواپیمایی عراق، از تمام شرکت‌های هواپیمایی خارجی خواست از روز جمعه، پروازهای خود را به اقلیم کردستان متوقف کنند. البته پروازهای داخلی از این فرمان مستثنی شده‌اند.

پیش از این دولت عراق ضرب‌الاجلی سه روزه برای اقلیم کردستان تعیین کرده بود تا طی آن، کنترل فرودگاه‌ها و تمام گذرگاه‌های مرزی به دولت بغداد واگذار شود.

مولود مراد وزیر حمل و نقل دولت اقلیم کردستان عراق در این باره به خبرنگاران گفت که دولتش، این ضرب‌الاجل را نمی‌پذیرد.

حیدر العبادی نخست‎‌وزیر عراق سه‌شنبه 26 سپتامبر در کنفرانس خبری هفتگی خود گفته بود: «شورای وزیران ممنوعیت رفت و آمد پروازهای بین‌المللی به کردستان را تصویب کرد که در صورت قرار نگرفتن فرودگاه‌ها در کنترل دولت فدرال، این ممنوعیت سه روز دیگر اجرا خواهد شد».

او تاکید کرده بود که کشورهای منطقه متعهد شدند که با نتایج همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان، تعامل نکنند. او افزود: «مقام‎های اقلیم کردستان به نصیحت‌های ما گوش نکردند».

او افزود: «همه‌پرسی اقلیم کردستان منافع همه کشورهای منطقه را در معرض تهدید قرار داد».

با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌‌المللی، اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه 25 سپتامبر همه‌پرسی استقلال برگزار کرد. بنا بر اعلام دولت اقلیم کردستان، نتایج این همه‌پرسی الزام آور نیست اما دولت اقلیم پس از همه‌پرسی بر سر استقلال با دولت عراق مذاکره خواهد کرد.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق بارها گفت که شراکت با بغداد به پایان رسیده است.