.
.
.

العبادی: حاکمیت عراق را در سراسر اقلیم کردستان اعمال خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق چهارشنبه 27 سپتامبر، با درخواست از اقلیم کردستان برای لغو نتایج همه‌پرسی استقلال، تاکید کرد که دولت عراق، با استفاده از بازوی قانون اساسی، حاکمیت ملی را در سراسر اقلیم، اعمال خواهد کرد.

به گزارش العربیه، العبادی در سخنانی در صحن علنی پارلمان عراق گفت: «از اقلیم کردستان می‌خواهیم نتایج همه‌پرسی و هر آن‌چه که بر پایه آن می‌خواهد اجرا کند را، لغو کند».

او تاکید کرد که دولت عراق، اجازه نقض قانون اساسی نمی‌دهد و با استفاده از بازوی قانون اساسی، حاکمیت خود را بر همه اقلیم، اعمال خواهد کرد.

العبادی گفت: «قانون اساسی را در تمام مناطقی که پس از سال 2003 و پس از ورود داعش در سال 2014 تصرف شد، اجرا خواهد کرد. این کار را بدون خون ریزی انجام خواهیم داد».

او همچنین خواستار خارج شدن نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان از تمام مناطقی شد که پس از سال 2014 به کنترل خود در آوردند.

به نظر می‌آید اشاره العبادی به مناطق مورد مناقشه میان دولت مرکزی و اقلیم کردستان به ویژه استان نفت‌خیز کرکوک است.

تابستان سال 2014 پس از آن‌که داعش مناطق وسیعی از عراق را تصرف کرد و ارتش عراق از بسیاری مناطق خارج شد، نیروهای پیشمرگه بخشی از مناطق مورد مناقشه از جمله کرکوک را به کنترل خود درآوردند.

به دستور دولت اقلیم کردستان، همه‌پرسی استقلال در استان کرکوک که ساکناش را عرب‌ها، ترکمن‌ها و کردها تشکیل می‌دهند هم برگزار شد. این در حالی است که از نظر اداری و رسمی، استان کرکوک تابع اقلیم کردستان نیست.

العبادی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «نسبت به پیامدهای بحران کردستان، هشدار داده بودیم. هیچ چیز جلوی تلاش‌ها ما را برای بازستادن کنترل مناطق و بازگرداندن پناهجویان، نخواهد گرفت».

او با تاکید بر ضرورت لغو نتایج همه‌پرسی گفت که باید گفت‌وگوهایی در چارچوب قانون اساسی آغاز کرد، «زیرا ما هرگز درباره نتایج همه‌‎پرسی مذاکره نخواهیم کرد».

نخست‌وزیر عراق تاکید کرد که دولت فدرال، از شهروندان کُرد خود در داخل و خارج اقلیم، دفاع خواهد کرد. او افزود: «هر گونه تعرض به کُردها، تعرض به همه عراقی‌ها است».

با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌‌المللی، اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه 25 سپتامبر همه‌پرسی استقلال برگزار کرد. بنا بر اعلام دولت اقلیم کردستان، نتایج این همه‌پرسی الزام آور نیست اما دولت اقلیم پس از همه‌پرسی بر سر استقلال با دولت عراق مذاکره خواهد کرد.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق بارها گفت که شراکت با بغداد به پایان رسیده است.

مصوبات پارلمان عراق

در همین حال پارلمان عراق در جلسه چهارشنبه خود، خوستار محاکمه مسعود بارزانی به خاطر برگزاری همه‌پرسی استقلال شد.

پارلمان عراق همچنین این اختیار را به حیدر العبادی نخست‌وزیر این کشور داد تا نیروهای نظامی را به استان نفت‌خیز کرکوک اعزام کند.

پارلمان عراق همچنین از دولت خواست چاه‌های نفت کرکوک را به کنترل خود باز گرداند.

پارلمان عراق از نیروهای مسلح هم خواست تمام اقدامات لازم برای حفظ وحدت و یکپارچگی کشور را اتخاذ کند.

پارلمان عراق دستور بستن گذرگاه‌های مرزی واقع خارجی از کنترل دولت مرکزی را صادر کرد و افزود: «از این پس کلاهایی که از چنین گذرگاه‌هایی وارد عراق شوند، کالاهای قاچاق به شمار خواهند آمد».

پارلمان عراق همچنین از کشورهای جهان خواست، کنسول‌گری‌ها و نمایندگی‌های دیپلماتیک خود را در اقلیم کردستان، تعطیل کنند.