.
.
.

نظام اسد در تلاش برای جلب حمایت کُردها: آماده مذاکره برای اعطای خودمختاری هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولید المعلم وزیر امور خارجه نظام اسد در سوریه اعلام کرد که دولت متبعوش برای دادن خودمختاری به کُردهای این کشور در چارچوب کشور سوریه، آماده مذاکره با آن‌ها است؛ پیشنهادی که به نظر می‌رسد در تلاش برای به دست آوردن حمایت کُردها همزمان با تشدید تنش‌ها در شرق سوریه مطرح می‌شود.

خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) سه‌شنبه 26 سپتامبر گزارش داد که المعلم در مصاحبه با شبکه تلویزیون آر.تی روسیه، گفته است احتمال دارد دولتش پس از شکست گروه داعش، با کُردها بر سر خواسته‌هایشان، مذاکره کند.

او افزود: «کُردهای سوریه خواستار به دست آوردن نوعی خودمختاری در چارچوب جمهوری عربی سوریه هستند... این موضوع قابل مذاکره است، هنگامی که داعش را از میان ببریم، می‌توانیم با فرزندان کُردمان به مذاکره بنشینیم و درباره نقشه راهی برای آینده، به تفاهم برسیم».

واحدهای حمایت از خلق (کُرد)، مناطقی در شمال سوریه را به کنترل خود در آورده است. حزب کُرد اتحاد دمکراتیک، حزب اصلی کُرد در سوریه به همراه متحدانش، از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال 2011، منطقه‌ای خود مختار در شمال این کشور تشکیل داده است.

سخنان المعلم یک روز پس از همه‌پرسی استقلالی مطرح می‌شود که اقلیم خودمختار کُردستان عراق با وجود مخالفت‌های محلی، منطقه‌ای و بین‌المللی برگزار کرد.

المعلم در این مصاحبه تاکید کرد که دولتش، با این همه‌پرسی مخلف ست و دمشق خواهان یک‌پارچگی عراق است.

هفته گذشته کُردها در شمال سوریه، انتخاباتی برای انتخاب رهبران محلی برگزار کردند. این انتخابات نخستین مرحله از روندی سه مرحله‌ای است که قرار است ماه ژانویه، به انتخاب پارلمان محلی برسد.

واحدهای حمایت از خلق، متحدی اصلی برای ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا در جنگ علیه داعش در شرق و شمال سوریه به شمار می‌آید. این تشکیلات در چاچوب ائتلاف سوریه دمکراتیک، علیه داعش می‌جنگد.

با وجود این‌که واحدهای حمایت از خلق و نیروهای دولتی سوریه، همواره تلاش کردند تا با یکدیگر درگیر نشوند، اما با پیشروی نیروهای کُرد در استان دیرالزور، تنش‌هایشان با ارتش دولتی سوریه که از حمایت روسیه برخوردار است، شدت گرفت.

ائتلاف سوریه دمکراتیک، روز دوشنبه، نیروهای دولتی سوریه و روسیه را به گلوله باران مواضع جنگجویانش متهم کرد؛ اتهامی که مسکو آن را رد می‌کند.