.
.
.

العبادی: اگر اقلیم کردستان ظرف 3 روز کنترل فرودگاه‌ها را به دولت عراق واگدار نکند تحریم هوایی خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که دولت بغداد، ضرب‌الاجلی سه روزه برای اقلیم کردستان تعیین کرده تا فرودگاه‌ها و گذرگاه‌های مرزی را تحویل دهد؛ در غیر این صورت اقلیم هدف تحریم هوایی بین‌المللی قرار خواهد گرفت.

این اقدام دولت عراق در واکنش به برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان در روز دوشنبه 25 سپتامبر صورت می‌گیرد.

به گزارش رسانه‌ها، العبادی سه‌شنبه 26 سپتامبر در کنفرانس خبری هفتگی خود گفت: «شورای وزیران ممنوعیت رفت و آمد پروازهای بین‌المللی به کردستان را تصویب کرد که در صورت قرار نگرفتن فرودگاه‌ها در کنترل دولت فدرال، این ممنوعیت سه روز دیگر اجرا خواهد شد».

او تاکید کرد که کشورهای منطقه متعهد شدند که با نتایج همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان، تعامل کنند. او افزود: «مقام‎‌های اقلیم کردستان به نصیحت‌های ما گوش نکردند».

او افزود: «همه‌پرسی اقلیم کردستان منافع همه کشورهای منطقه را در معرض تهدید قرار داد».

العبادی ادامه داد: «رهبران کُرد مرتکب اشتباهی استراتژیک و تاریخی شدند». او تاکید کرد: «عراق بدون اجبار هیچ طرفی، یکپارچه خواهد ماند».

نخست‌وزیر عراق گفت: «با نتایج همه‌پرسی خلاف قانون اساسی و غیر قانونی تعامل نخواهیم کرد».

او ادامه داد: «ما در موضع قدرت هستیم، تحریم‌های ما شهروندان را در کردستان هدف قرار نمی‌دهد. برخی می‌خواهند ما را به استفاده از زور سوق دهند، ما با این سیاست مخالفیم».

العبادی افزود: «بغداد هر طرفی که از اقلیم کردستان نفت بخرد را مورد پی‌گرد قرار خواهد داد».

بغداد از چند روز پیش از کشورهای خارجی خواست پروازهای مستقیم به فرودگاه‌های بین‌المللی اربیل و سلیمانیه در اقلیم کردستان را متوقف کنند؛ اما تنها ایران بود که با این درخواست موافقت کرد.

شمارش آرای شرکت کنندگان در همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان از عراق، از شامگاه دوشنبه آغاز شد. کمیساریای عالی مستقل انتخابات در اقلیم کردستان اعلام کرد که مشارکت در همه‌پرسی از 72 درصد واجدان شرایط فراتر رفت.

با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌‌المللی، اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه 25 سپتامبر همه‌پرسی استقلال برگزار کرد. بنا بر اعلام دولت اقلیم کردستان، نتایج این همه‌پرسی الزام آور نیست اما دولت اقلیم پس از همه‌پرسی بر سر استقلال با دولت عراق مذاکره خواهد کرد.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق بارها گفت که شراکت با بغداد به پایان رسیده است.