.
.
.

آمریکا: از همه‌پرسی کردستان ناخرسندیم.. از عراقی یکپارچه حمایت می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا با ابراز «ناخرسندی عمیق» از همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق، هشدار داد که این اقدام بر «بی‌ثباتی‌ها و مشکلات» در منطقه خواهد افزود و تاکید کرد که از عراقی یکپارچه حمایت می‌کند.

وزارت امور خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه 25 سپتامبر، در بیانیه‌ای که در توئیتر منتشر کرد، اعلام کرد: «ایالات متحده به دلیل اقدام دولت اقلیم کردستان در برگزاری همه‌پرسی یک جانبه از جمله در مناطق خارج از اقلیم، احساس ناخرسندی عمیق می‌کند».

وزارت امور خارجه آمریکا افزود: «روابط تاریخی میان ایالات متحده و مردم کُرد، در سایه همه‌پرسی غیر الزام‌آور که دوشنبه برگزار شد، آسیب نخواهد دید اما به باور ما، این اقدام باعث افزایش بی‌ثباتی و مشکلات برای اقلیم و ساکنانش خواهد شد».

واشینگتن افزود که این همه‌پرسی «روابط میان دولت اقلیم کردستان، دولت عراق و کشورهای همسایه را پیچیده‌تر خواهد کرد».

«عراق یکپارچه برای نابودی داعش و مقابله با ایران»

از سویی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای یادآور شد که «جنگ علیه داعش و گروه‌های تروریستی که برای استفاده از بی‌ثباتی و اختلاف‌ها تلاش می‌کنند، به پایان نرسیده است».

او افزود: «بر این باوریم که همه طرف‌ها باید گفت‌وگوهایی سازنده برای بهبود شرایط همه عراقی‌ها در آینده آغاز کنند». او تاکید کرد: «ایالات متحده از عراقی یکپارچه، فدرال، دمکرات و شکوفا پشتیبانی می‌کند».

از سوی سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوالی درباره «همه‌پرسی کردستان» تاکید کرد که آمریکا از عراقی یک‌پارچه برای نابودی داعش و مقابله با ایران پشتیبانی می‌کند.

از سویی آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحد، دوشنبه از احتمال افزایش بی‌ثباتی در منطقه در نتیجه همه‌پرسی اقلیم کردستان، ابراز نگرانی کرد.

او از بغداد و مقام‌های اقلیم کردستان خواست، مشکلات خود را از اره گفت‌وگو حل کنند. او بر ضرورت «احترام به حاکمیت عراق و وحدت ارضی آن تاکید کرد.

اقلیم کردستان عراق با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌‌المللی، روز دوشنبه 25 سپتامبر، همه‌پرسی استقلال برگزار کرد. بنا بر اعلام دولت اقلیم کردستان، نتایج این همه‌پرسی الزام آور نیست اما دولت اقلیم پس از همه‌پرسی بر سر استقلال با دولت عراق مذاکره خواهد کرد.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق بارها گفت که شراکت با بغداد به پایان رسیده است.