.
.
.

تصویری..مراسم حزب دمکرات کردستان ایران در حمایت از همه‌پرسی کردستان عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حزب دمکرات کردستان ایران طی هفته‌های گذشته فعالانه در مناسبت‌های مختلفی حمایت خود را از برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق اعلام کرد.

این حزب که قدیم‌ترین حزب در میان احزاب کرد در خاورمیانه است، با اعلام حمایت از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان در مراسم شادی مردم کرد اقلیم کردستان عراق فعالانه شرکت کرد.

سایت «باسنیوز» تصاویری از این مراسم را که در روز شنبه با حضور مصطفی هجری دبیر کل حزب و شماری از اعضای این حزب برگزار شده بود، منتشر کرده است.

پیشتر دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران در بیانیه‌ای به مسعود بارزانی، دیگر احزاب و جریان‌های سیاسی در کردستان عراق، تبریک گفت و اعلام کرد: «تصمیم همه‌پرسی در جنوب کردستان تصمیمی تاریخی و یک اقدام مهم و حق طبیعی در پروسه تعیین سرنوشت این بخش کردستان است».

در بیانیه‎ حزب دمکرات آمده است: «تمام مردم جنوب کردستان به دور از اختلافات احزاب از این فرصت تاریخی به نحو شایان استفاده کنند و به منظور مشارکت گسترده مردم در همه پرسی، همه طرفها به عنوان یک وظیفه ملی، افراد جامعه را به مشارکت در این وظیفه تاریخی و سرنوشت ساز ترغیب نمایند».

گفتنی است که اولین ساختار سیاسی رسمی با نام دولت «جمهوری مهاباد» در سال 1946 میلادی توسط قاضی محمد در مهاباد کردستان ایران تاسیس شد. این دولت تنها 11 ماه طول کشید و سپس توسط دولت مرکزی ایران سرنگون شد.