.
.
.

اردوغان: اجازه تاسيس کشورى تروریستى در مرزهای خود را نمی‌دهیم

ترکیه کردستان را به تحریم نفتی تهدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، روز دوشنبه 25 سپتامبر گفت، مسئله جدایی کردستان از عراق را هرگز نمی‌پذیریم.

اردوغان که همزمان با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در یک کنفرانس مطبوعاتی در استانبول سخنرانی می‌کرد، گفت: «همه‌پرسی کردستان عراق غی قانونی است و ما آن را باطل تلقی می‌کنیم».

رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: «اقدامات بیشتری را علیه اقلیم کردستان اعمال خواهیم کرد و تمام راه‌های مرزی با کردستان عراق را مسدود خواهیم کرد».

اردوغان افزود: «ما راه صادرات نفت استان را خواهیم بست و اجازه صدور نفت به اقلیم از نخواهیم داد».

وی تأکید کرد، «در برابر هر تهدیدی که از سوی کردستان عراق یا سوریه متوجه ترکیه شود، مداخله می‌کنیم، ما نمی‌خواهیم دولتی تروریستی در سوریه یا در عراق تاسیس شود و سپس ناگهان یک شبه بخواهیم جلوی آن را بگیریم».

ترکیه کردستان را به تحریم نفتی تهدید کرد

رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه همچنین تهدید کرد اقلیم کردستان را تحریم نفتی می‌کند و مانع صادرات نفت از این اقلیم می‌شود.

روزنامه بلژیکی "بلگیشر رودفونک" روز دوشنبه 25 سپتامبر 2017 گزارش کرد رئیس‌جمهوری ترکیه در واکنش به برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان تهدید کرد کردستان را تحریم نفتی می‌کند و از صادرات نفت اقلیم جلوگیری می‌کند. در حال حاضر بخش قابل توجهی از نفت کردستان به ترکیه صادر می‌شود.

اردوغان که از مخالفان اصلی برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان است، گفت که نتایج این همه‌پرسی را به رسمیت نمی‌شناسد. او پیش از این نیز تهدید کرده بود که علیه اقلیم کردستان اقدام نظامی می‌کند.

دفتر رئیس‌جمهوری ترکیه روز یک‌شنبه 24 سپتامبر نیز اعلام کرد که رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری این کشور و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران درباره همه‌پرسی استقلال کردستان، تلفنی گفتگو کرده و دو طرف اتفاق نظر دارند که این همه‌پرسی باعث ایجاد هرج و مرج در منطقه می‌شود.

در بیانیه دفتر رئیس‌جمهوری ترکیه آمده است که ایران و ترکیه اتفاق نظر دارند که برگزاری همه‌پرسی کردستان باعث ایجاد هرج و مرج در منطقه می‌شود و دو طرف اهمیت ویژه‌ای برای تمامیت ارضی عراق قائل هستند.