.
.
.

با پایان همه‌پرسی در کردستان عراق شمارش آراء آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هیات عالی همه‌پرسی استقلال کردستان روز دوشنبه 25 سپتامبر 2017 اعلام کرد که درب مراکز رای‌گیری در ساعت 19 به وقت محلی بسته و روند شمارش آراء آغاز شد.

همه‌پرسی برای استقلال کردستان از عراق راس ساعت 8 صبح به وقت محلی آغاز شد و تا ساعت 19 ادامع داشت. هیات عالی همه‌پرسی میزان مشارکت را 78 درصد اعلام کرد.

این همه‌پرسی در حالی انجام شد که نگرانی‌های منطقه‎‌ای و بین‌المللی فراوانی درباره بی‌ثباتی خاورمیانه وجود داشت.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان شب گذشته اعلام کرد علیرغم همه تهدیدها همه‌پرسی را برگزار می‌کند. او صبح روز دوشنبه با حضور در یکی از مراکز رای‌گیری در این همه‌پرسی شرکت کرد.

در این همه‌پرسی که در استان‌های اربیل، سلمانیه و دهوک و همچنین مناطق مورد مناقشه از جمله خانقین، بیش از 5 میلیون نفر شرکت باشند. روز یک‌شنبه 24 سپتامبر 2017 شیخ مزاحم الحویث، سخنگوی رسمی عشایر نینوا اعلام کرد بیش از 300 هزار نفر از اعضای عشایر عرب اقلیم کردستان در همه‌پرسی شرکت خواهند کرد.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان روز یک‌شنبه در یک نشست خبری گفت: «دولت آینده کردستان یک دولت دموکراتیک خواهد بود نه یک دولت فرقه‌گرا». به گفته بارزانی مخالفان همه‌پرسی جامعه جهانی با واقعیت روبرو خواهند شد.

او تاکید کرد که زبان تهدید را محکوم می‌کند و برگزاری همه‌پرسی تنها گام است و پس از آن اقدامات زیادی در پیش است. بارزانی با اعلام آمادگی برای رویارویی با هر گونه تهاجمی گفت: «ما به رویارویی نظامی نمی‌اندیشیم، اما هیچ مقام سیاسی یا نظامی نمی‌تواند مانع برگزاری همه‌پرسی شود.»

رئیس اقلیم کردستان توضیح داد که کردها پیش از اندیشیدن به موضوع همه‌پرسی مورد قتل عام قرار گرفتند و همه‌پرسی بهترین روش دموکراتیک برای شنیدن صدای ملت است.