.
.
.

ایران مرز زمینی خود را با اقلیم کردستان عراق مسدود کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایران روز دوشنبه 25 سپتامبر 2017 اعلام کرد، به دلیل برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق، تهران همه راه‌های زمینی در مرز با این اقلیم را مسدود کرده است.

بهرام قاسمی صبح روز دوشنبه در یک نشست خبری با رسانه‌ها، از انسداد مرز هوایی ایران و اقلیم کردستان به‌درخواست دولت عراق خبر داد.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به انسداد مرز هوایی ایران با اقلیم کردستان، آیا ایران در‌ آینده علیه اقلیم کردستان عراق تحریم‌ اعمال می‌کند، گفت:« دیروز بنا به تقاضای دولت عراق و یادداشتی که از وزارت امور خارجه عراق دریافت کردیم، مرز هوایی خود را با اقلیم کردستان مسدود کردیم».

تکذیب خبر رسانه‌ها درمورد احضار سرکنسول ایران در اربیل

این دیپلمات عالی‌رتبه ایران در این کنفرانس احضار سرکنسول ایران در اربیل عراق را تایید نکرد و گفت:« آنچه دیروز توسط رسانه‌های غربی منتشر شد، خبر نادرست و غلطی بود. فکر می‌کنم یک فضاسازی در آستانه برگزاری همه‌پرسی بود که اهداف خاصی را دنبال می‌کرد و می‌خواستند ایران را به سمتی سوق دهند. سیاست ایران نسبت به همه‌پرسی و بحث اقلیم کردستان بارها از همین تریبون و تریبون‌های دیگر بیان شده است».

به گزارش خبرگزاری ایلنا، قاسمی گفت:« ما به تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و روند تحولات دموکراتیک در عراق اصرار داریم و هرگونه اقدام که مغایر با امنیت و تمامیت ارضی عراق باشد، از نگاه ما غلط و نابجاست که می‌تواند موجب تحولاتی باشد که به نفع همه مردم منطقه و به‌ویژه مردم کٔرد که همواره خیرخواه آنها بوده‌ایم، باشد».

رایزنی‌های ایران با اقلیم کردستان همچون گذشته در هفته‌های اخیر ادامه یافته است

وی در پاسخ به این سوال که چه رایزنی‌هایی از سوی ایران با مقامات اقلیم کردستان عراق صورت گرفته است و این‌که آیا ایران پیشنهادی به کٔردها ارائه کرده است، یادآور شد: «همواره با اقلیم و احزاب کٔردی چه در دوران جدید و چه در گذشته، در تماس بوده و رایزنی‌های مستمری داشته و داریم. این رایزنی‌ها طی هفته‌های گذشته چه از طریق سفارتخانه‌مان در بغداد و چه سرکنسولگری‌مان در اربیل ادامه یافته است. ما همواره رایزنی‌ داشته‌ایم».

قاسمی گفت: «مذاکرات مفصلی درخصوص وضعیت منطقه، ضرورت تمامیت ارضی عراق، ضرورت گفت‌وگو میان اربیل و بغداد داشتیم و خواستیم اگر مشکلاتی میان طرفین وجود دارد، آن را از طریق مذاکره سیاسی حل کنند تا شاید منافع بیشتری ایجاد شود».

روز گذشته نیر شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد که مرز هوایی ایران با اقلیم کردستان عراق را مسدود کرده است. به گفته ایران مسدود کردن خط هوایی ایران با اقلیم کردستان به درخواست دولت مرکزی عراق صورت گرفته است.طبق این گزارش تمام پروازهای ایران به مقصد فرودگاه‌های سلیمانیه و اربیل متوقف شده است.

در همین حال ترکیه نیز اعلام کرد، خطوط هوایی این کشور با اربیل و سلیمانیه متوقف شده است.