.
.
.

عراق..درگیری حشد الشعبی با «پ.ک.ک» در سنجار چند کشته بر جای گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری روز جمعه 22 سپتامبر 2017 از درگیری میان نیروهای حشد الشعبی عراق و پیشمرگه‌های حزب پ.ک.ک در اطراف شهر سنجار خبر دادند. طبق این منابع تعدادی از نیروهای دو طرف در این درگیری کشته و زخمی شدند.

شهر سنجار در 130 کیلومتری غرب موصل و 55 کیلومتری شهر تلعفر قرار دارد. این شهر در سال 1928 به استان موصل ملحق شد. سنجار در چهل کیلومتری مرز عراق با سوریه قرار دارد و قومیت‌های مختلف کرد، عرب و ایزدی را در خود جای داده است. در حالی که اکثریت ساکنان شهر را ایزدی‌ها تشکیل می‌دهند اما اقلیت‌های کرد، ترکمن‌ و عرب نیز در این شهر ساکن هستند.

شهر سنجار از مناطق مورد نزاع میان بغداد و اقلیم کردستان به شمار می‌رود. کردها آن را بخشی از کردستان می‌دانند اما دولت مرکزی عراق سنجار را بخشی از موصل به شمار می‌آورد.

جمعیت این شهر قبل از سال 2014 بین 350 الی 400 هزار نفر بود اما پس از حمله گروه تروریستی داعش به طور تخمینی تا 88 هزار نفر کاهش یافت.

شهر سنجار یک بار از سوی گروه داعش اشغال شد. برای بیرون راندن گروه تروریستی داعش توسط نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا و نیروهای مشترک عراقی اغلب مناطق مسکونی شهر ویران شد.

نیروهای پ.ک.ک از پس از خروج داعش وارد منطقه سنجار شدند به همین دلیل جنگنده‌های ترکیه چندین بار مواضع این گروه را در منطقه سنجار بمباران کردند.

محمد خلیل، فرماندار سنجار در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آناتولی گفته است حضور «پ.ک.ک» در مناطق اطراف سنجار دلیل اصلی حملات هوایی ترکیه به منطقه شده است.

وی گفت: «بارها پ.ک.ک را به ترک این منطقه فراخواندیم. آنها خواستار تخریب سنجار و ادامه درگیری‌ها در این منطقه هستند. وجود پ.ک.ک به ایزدی‌های آسیب می‌رساند».