.
.
.

اردوغان: نیروهای ترکیه در ادلب سوریه مستقر می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه روز پنجشنبه اعلام کرد در پی توافقی که ماه گذشته در روسیه انجام شد، نیروهای ترکیه در استان ادلب واقع در شمال سوریه مستقر می‌شوند.

اردوغان گفت: «توافق مناطق کم‌تنش، طرح مثبتی است که براساس آن نیروهای روسیه امنیت مناطق خارج از ادلب و نیروهای ترکیه امنیت منطقه ادلب را به عهده خواهند داشت».

اردوغان که برای شرکت در اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به سر می‌برد گفت، ایالات متحده آمریکا شریک استراتژیک ترکیه است و باید فتح‌الله گولن، روحانی ترک ساکن آمریکا را که به گفته او طراحی کودتای نافرجام ۲۰۱۵ ترکیه را به عهده داشته، اخراج کند.

اردوغان به واشنگتن هشدار داد که تصمیم این کشور در مسلح کردن یگان‌های مدافع خلق که در سوریه با داعش می‌جنگند در نهایت به زیان آمریکا و متحدان آن تمام خواهد شد. ترکیه یگان‌های مدافع خلق را شاخه‌ای از حزب غیرقانونی کارگران کردستان می‌داند که در ترکیه فعالیت دارد.

مسلح کردن یگان‌های مدافع خلق

اردوغان گفت: «ترکیه و ایالات متحده آمریکا شریک استراتژیک یکدیگر هستند و واشنگتن نباید به تروریست‌ها پناه بدهد، بلکه باید آنها را به ترکیه تحویل دهد. مسلح کردن یگان‌های مدافع خلق کرد می‌تواند به زیان آمریکا و دوستان این کشور تمام شود».

اردوغان در گفتگو با خبرگزاری رویترز ابراز امیدواری کرد روابط ترکیه با آلمان بهبود یابد و از آنگلا مرکل به خاطر عدم انتقاد از ترکیه و سیاست‌های آن تقدیر کرد.

او افزود که روابط کشورش با پیمان آتلانتیک شمالی با وجود قرارداد خرید سیستم دفاع موشکی اس۴۰۰ از روسیه، مستحکم می‌باشد.

ترکیه قرارداد خرید سیستم دفاع موشکی اس۴۰۰ را با روسیه امضا کرده است. این قرارداد از سوی آمریکا و دیگر کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی مورد انتقاد قرار گرفت.