.
.
.

تصویری...بارزانی: همه‌پرسی استقلال کردستان در زمان مقرر انجام می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان روز جمعه 22 سپتامبر 2017 تاکید کرد که همه‌پرسی استقلال کردستان در زمان مقرر یعنی در 25 سپتامبر برگزار خواهد شد.

بارزانی که در حضور جمع کثیری از هوادارانش سخن می‌گفت از استقلال کردستان حمایت کرد و گفت که همه‌پرسی استقلال در زمان مقرر انجام می‌شود. او همچنین تاکید کرد اقلیم کردستان پس از برگزاری همه‌پرسی آمادگی گفتگو با اطراف مختلف را دارد.

رئیس اقلیم کردستان گفت که موضوع برگزاری همه‌پرسی از دستان رئیس اقلیم و احزاب خارج شده و به موضوعی مردمی تبدیل شده است. او در سخنانی حماسی گفت: «احتمال دارد برای تحقق هدفمان بمیریم.»

او افزود: «از سال‌ها پیش به این نتیجه رسیدیم که دیگر نمی‌توانیم با بغداد همزیست باشیم. بارها با دیگر اطراف کوشیدیم به راه‌حلی برای مشکلات و پای‌بندی به قانون اساسی برسیم ولی آنها [حکومت بغداد] شراکت را نمی‌پذیرند.»

بارزانی گفت که قانون اساسی عراق بر "وحدت" و نه بر "یکپارچگی" تاکید دارد.

او به بمباران شیمیایی حلبچه در زمان حکومت صدام حسین، رئیس‌جمهوری فقید عراق و همچنین عملیات انفال که بر علیه کردها صورت گرفت، نیز اشاره کرد و گفت: «گمان می‌کردیم پس از 2003 عراق جدیدی می‌سازیم، اما به جای ساختن یک دولت دموکراتیک، با یک دولت فرقه‌گرا مواجه شدیم. آنها می‌بایست برای پیشمرگه‌ها سلاح می‌فرستادند ولی به جای آن بودجه را قطع کردند.»

بارزانی با اشاره به یکپارچگی ملت کرد گفت که بغداد گمان می‌کند کردها چندپاره شده و نمی‌توانند همه‌پرسی را به سرانجام برسانند.

به گفته رئیس اقلیم کردستان، زمانی که قانون اساسی عراق نوشته شد، کردها آن را پذیرفتند، اما بغداد به قانون اساسی جدید پای‌بند نماند و ماده 140 آن را اجرا نکرد.

بارزانی توضیح داد که همه‌پرسی استقلال کردستان، همه‌پرسی برای ترسیم مرزها نیست، بلکه همه‌پرسی برای تاکید بر حق استقلال کردهاست. به گفته او کردستان عراق 100 سال است که منتظر چنین روزی است.

رئیس اقلیم کردستان همه درخواست‌های محلی، اقلیمی و بین‌المللی برای تعویق همه‌پرسی را رد کرد و گفت: «شبانه‌روز بر ما فشار می‌آورند. ما هرگز به یک تجربه شکست‌خورده باز نخواهیم گشت. من هیچ‌گاه موضعی که ملتم را خجالت‌زده کند، اتخاذ نخواهم کرد. هر کس با همه‌پرسی مخالف است، به پای صندوق‌های رای برود و بنویسند نه!»

مسعود بارزانی همه‌پرسی استقلال کردستان را "انتخاب بین آزادگی و بندگی" دانست و تاکید کرد "پیشمرگه‌ها اجازه نخواهند داد اقلیم به دست دشمنان بیافتد."

او از نقش پیشمرگه‌ها در مبارزه با داعش تقدیر کرد و به کشته‌ها و زخمی‌هایی پیشمرگه در جنگ با داعش اشاره کرد. او از نیروهای ائتلاف نیز برای تسلیحاتی که در اختیار پیشمرگه قرار دادند تقدیر کرد اما گفت که پیشمرگه‌ها "خون دادند".

بررسی اوضاع در اقلیم کردستان نشان می‌دهد این اقلیم تصمیم خود را برای همه‌پرسی استقلال در 25 سپتامبر گرفته و همه فشارهای داخلی و خارجی را نادیده گرفته است.

هیات عالی انتخابات در اقلیم کردستان تعداد صندوق‌های رای را 12 هزار صندوق در دو هزار مرکز رای‌گیری اعلام کرد و گفت که فعالیت‌های تبلیغاتی ساعت 12 نیمه شب جمعه 22 سپتامبر متوقف می‌شود.

به گفته این هیات، همه‌پرسی در مناطق محل مناقشه در کرکوک و همچنین مناطق نینوا، دیالی و منطقه طوز خورماتو نیز برگزار می‌شود. همه تدابیر لوجستیکی و فنی و آموزش کادر مراقبت و برگزاری همه‌پرسی نیز به پایان رسیده است.

از سوی دیگر صدها نفر به رهبری شبه‌نظامیان حشد شعبی در ورزشگاه دانشگاه موصل در محکومیت همه‌پرسی استقلال کردستان تظاهرات کردند. برخی رهبران حشد شعبی، مسعود بارزانی را متهم کردند که مناطق آزادشده از دست داعش را در اختیار گرفته و از او خواستند این مناطق را ترک کند.