.
.
.

الجبیر: شواهد و اسنادی در دست داریم که قطر را محکوم می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل الجبیر وزیر امور خارجه پادشاهی سعودی روز پنجشنبه 21 سپتامبر 2017 با تاکید بر اینکه راه حل پایان دادن به بحران قطر تنها در خلیج خواهد بود، گفت که شواهد و اسنادی وجود دارد که قطر را محکوم می کنند.

به گزارش العربیه، الجبیر در حاشیه اجلاس جهانی بلومبرگ برای امور خیریه، در یک کنفرانس خبری گفت: «قطر باید حمایت از تروریسم و افراط گرایی را متوقف و از ترویج گفتمان نفرت افکنی و مداخله در امور کشورهای دیگر را متوقف کند».

وی تاکید کرد:«قطر باید به اصل مبارزه با تروریسم پایبند باشد».

اظهارات الجبیر در پاسخ به ادعای امیر قطر ایراد شده که گفته بود کشورهای چهارگانه عربی هیچ دلیلی برای اثبات ادعای خود مبنی برا اینکه قطر از تروریسم حمایت می‌کند ندارند.

شیخ تمیم بن حمد امیر قطر سه‌‎شنبه طی سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که حفظ صلح اولویت نخست سیاست خارجی کشورش است.

امیر قطر که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به سر می‌برد، در سخنرانی خود افزود که جهان از نبود سیستم اجرای قوانین بین‌المللی رنج می‎برد.

او ادعا کرد که کشورهای پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، جمهوری عربی مصر و پادشاهی بحرین کوشیده‌اند قطر را به پذیرش آنچه او «قيموميت كامل» توصیف کرد، وادارند. او همچنین گفت که قطر با یک موج رسانه‌ای تحریک‌آمیز که از قبل آماده شده بود، مواجه شد.

وی خواستار گفتگوی بدون پیش‌شرط و مبتنی بر احترام حاکمیت، برای حل بحران کشورش شد.

امیر قطر گفت: «مبارزه با تروریسم نباید بهانه‌ای برای توجیه اقداماتی باشد که علیه شهروندان صورت می‌گیرد».

ژوئیه گذشته هفت کشور عربی و در راس آن‌ها سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، تمام روابط خود را با قطر قطع کرده‌اند. این کشورها در بیانیه‌های جداگانه‌ای، قطر را به پشیتبانی از تروریسم متهم کردند.

سعودی، امارات، بحرین و مصر، فهرستی از 13 درخواست از قطر را ارائه داده بودند که کویت به عنوان میانجی در بحران این کشور، تسلیم مقام‌های دوحه کرده بود.

برای اجرای این خواسته‌ها ضرب‌الاجلی 10 روزه تعیین شده که روز 3 ژوئیه پایان یافت و طی این مدت، قطر پاسخ‌های خود به فهرست درخواست‌ها را تسلیم کویت کرد.

پس از پایان این ضرب الاجل سامح شکری وزیر امور خارجه مصر، با قرائت بیانیه چهار کشور عربی محور مبارزه با تروریسم، تاکید کرد که موضع چهار کشور، برپایه قوانین و میثاق‌نامه‌های بین‌المللی است و پاسخ قطر به خواسته‌های مطرح شده، منفی و بی محتوا بود.