.
.
.

ارتش عراق عملیات آزادسازی حویجه از تصرف داعش را آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش عراق بامداد روز پنجشنبه 21 سپتامبر 2017 عملیات آزادسازی منطقه حویجه واقع در غرب کرکوک را از تصرف گروه داعش آغاز کرد.

این عملیات در حالی آغاز می‌شود که تنها چهار روز به برگزاری همه‌پرسی برای استقلال کردستان باقی مانده است.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق بامداد روز پنجشنبه دستور آغاز عملیات آزادسازی حویجه را صادر کرد.

شهر حویجه در غرب کرکوک شهر نفت خیز عراق واقع شده که اکنون تحت کنترل کُردها قرار دارد.

العبادی گفته است که همه‌پرسی کردستان عراق «غیرقانونی» است و بغداد آن را به رسمیت نمی‌شناسد.عبادی همچنین از دولت محلی کردستان خواست تا آن را لغو کند.

دولت عراق در اوایل ماه سپتامبر جاری اعلام کرد، نیروی‌های مشترک عراق برای جنگ آزادسازی حویجه و مناطق اطراف آن بین صلاح الدین و کرکوک آماده‌اند.

منابع امنیتی و نظامی گزارش دادند، عراق بیش از 40 هزار جنگجوی مجهز به سلاح‌های مدرن همراه با صدها زره ‌پوش وتانک آمریکایی و با پوشش هوایی و توپخانه برای آزادسازی حویجه به حرکت درآمدند.

این منابع گفتند که آرایش نیروهای عراقی برای آزاد سازی حویجه دقیقا مانند آرایش نیروهای این کشور برای آزادسازی تلعفر صورت گرفته است .

در این عملیات ارتش عراق، بسیج عشایری، حشد الشعبی، پلیس فدرال و نیروهای ضد تروریسم هر کدام از محور به حویجه حمله خواهند کرد.

داعش در سال 2014 حدود یک سوم از خاک عراق را به تصرف خود درآورد اما چند ماه پیش نیروهای عراقی مهمترین شهر تحت تصرف این گروه را یعنی موصل و سپس تلعفر را آزاد کردند.