.
.
.

سعودی: در انتظار لغو همه‌پرسی کردستان با توجه به حکمت و درایت بارزانی هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه سعودی چهارشنبه 20 سپتامبر با صدور بیانیه‌ای، از مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق خواست، رفراندوم پیش‌رو برای استقلال را لغو کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس)، این بیانیه از همه طرف‌های عراقی خواست برای محقق کردن منافع تمام شهروندان، گفت‌وگوهای خود را آغاز کنند.

این بیانیه افزود که گفت‌وگو ضامن امنیت و ثبات در عراق است و وحدت و حاکمیت آن را حفظ خواهد کرد. همچنین از مقام‌های اقلیم خواست، از دستاورهای این اقلیم، صیانت کنند.

بیانیه وزارت امور خارجه سعودی تاکید کرد که برگزار نکردن همه‌پرسی، عراق و منطقه را از بسیاری از تهدیدها دور خواهد کرد.

این بیانیه به این مساله اشاره کرد که اقدام‌های یک‌جانبه در عراق، اوضاع منطقه را پیچیده‌‌تر خواهد کرد.

در متن این بیانیه آمده است: «با توجه به اوضاع کنونی که منطقه با آن مواجه است و تهدیدهایی که با آن مواجهیم، به منظور دوری کردن از بحران‌های جدیدی که پیامدهای منفی سیاسی، امنیتی و انسانی خواهد داشت و تلاش‌ها برای تحقق ثبات و امنیت در منطقه از جمله مبارزه با گروه‌های تروریستی و فعالیت‌های مرتبط با آن را زیر سوال خواهد برد و همراستا با موضع منطقه‌ای و بین‌المللی در این باره، پادشاهی عربی سعودی در انتظار لغو همه پرسی استقلال اقلیم از عراق با توجه به حکمت و درایت مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق هستیم تا این کشور و منطقه از تهدیدهای بیشتری که ممکن است در پی برگزاری این همه پرسی در معرض آن قرار گیرد، دور شود».

در ادامه این بیانیه آمده است: «پادشاهی عربی سعودی از طرف‌‎های ذی‌ربط می‌خواهد برای تحقق منافع مردم کشور دوست و برادر عراق و تمام بخش‌های تشکیل دهنده آن، گفت‌وگوهای خود را آغاز کنند تا امنیت و صلح در عراق محقق شده و وحدت و حاکمیت آن حفظ شود».

بیانیه وزارت امور خارجه سعودی افزوده است: «پادشاهی عربی سعودی تقدیر و تشکر خود را از آقای دکتر حید العبادی رئیس شورای وزیران عراق به خاطر تلاش‌هایش برای خدمت به عراق و ملت عراق با همه بخش‌های تشکیل دهنده آن، ابراز می‌کند. همچنین از رهبران اقلیم کردستان عراق و دستاوردها و پیشرفت‌هایشان در همه زمینه‌ها تشکر کرده و آن‌‌ها می‌خواهد ضمن حفظ دستاوردها، در اتخاذ هر تصمیم یک‌جانبه‌ای که می‌تواند باعث پیچیده‌تر شدن اوضاع منطقه شود، عجله نکنند و برپایه منافع دو طرف با هدف محقق شدن آمال و آرزوهای ملت عراق عمل کرده و به توافق‌های امضا شده میان دو طرف و احکام قانون اساسی عراق، پایبند باشند».