.
.
.

بارزانی: چنانچه جایگزینی حقیقی ظرف 3 روز ارائه شود همه‌پرسی را تعلیق می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق ارائه «جایگزینی حقیقی» ظرف سه روز آینده را به عنوان شرطی برای تعلیق همه‌پرسی اقلیم از عراق اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، بارزانی سه‌شنبه 19 سپتامبر در جریان مراسمی که برای حمایت از همه‌پرسی در بخش سوران برگزار شد، بار دیگر بر «پایان شراکت با بغداد» تاکید کرد. او خواستار آن شد که عراق و اقلیم، «دو همسایه خوب» باشند.

بارزانی با بیان این‌که با توجه به ارائه نشدن جایگزینی حقیقی، هیچ راهی جز برگزاری همه‌پرسی باقی نمانده، گفت: «برای تعلیق همه‌پرسی باید ظرف سه‌روز آینده، جایگزینی حقیقی همراه با تضمین ارائه شود».

بارزانی افزود که برپایه قانون اساسی عراق «کُردها حق برگزاری رفراندوم دارند». او تاکید کرد که اقلیم، به مرزهای موسوم به «خط سبز» آن‌گونه که بغداد می‌خواهد، عقب نشینی نخواهد کرد.

پس از آن‌که گروه داعش در سال 2014، مناطق وسیعی از شمال عراق را تصرف کرد، اقلیم کردستان هم بسیاری از مناطق را که از نظر اداری تابعش نیستند، به کنترل خود در آورد. این مناطق میان بغداد و دولت مرکزی عراق «مورد مناقشه» هستند. مهم‎ترین منطقه استان نفت‌خیز کرکوک است. در حالی که کُردها بر انضمام این استان به اقلیم خود اصرار دارد، دولت عراق به شدت با این خواسته مخالفت می‌کند.
بارزانی در ادامه سخنانش از کسانی که «دوست» توصیف کرد، خواست با زبان تهدید با اقلیم کردستان سخن نگویند و گفت: «تهدید را از هیچ کس نمی‌پذیریم».

او افزود که تصمیم‌های بغداد دیگر شامل اقلیم نمی‌شود «به ویژه این‌که تمام تصمیم‌های پارلمان عراق، علیه اقلیم است».

بارزانی همچنین گفت در صورتی که طرح‌های جایگزین تضمین کننده حقوق کُردها ارائه شود، اقلیم جشن‌هایی مردمی در روز 25 سپتامبر، یعنی روز مقرر برای همه‌پرسی، برگزار خواهد کرد.

او ادامه داد که نظام کنونی حاکم بر عراق، نظام فدرال نیست بلکه نظامی دینی است.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق و شماری از احزاب در این اقلیم، 25 سپتامبر را موعدی برای برگزاری همه‌پرسی برای استقلال اقلیم از عراق اعلام کرده‌اند.

این تصمیم با مخالفت دولت عراق و شماری از کشورها از جمله آمریکا، ترکیه، بریتانیا و ایران مواجه شده است.

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق دوشنبه 18 سپتامبر گفت که رسما از اقلیم کردستان خواست طرح خود برای برگزاری همه‌پرسی استقلال در روز 25 سپتامبر را به حال تعلیق در آورد.

حیدر العبادی، همچنین شنبه تهدید کرد در صورتی که برای تحمیل نتایجه همه پرسی، از زور استفاده کند و همه پرسی به آشوبی بیانجامد که به دیگر نژادها زیان بزند، بغداد علیه اقلیم کردستان مداخله نظامی خواهد کرد.

در همین حال دادگاه عالی فدرال عراق دوشنبه، حکم منع برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان را صادر کرد. دستور دادگاه دارای ثقلی قانونی است اما به طور عملی، نمی‌توان آن را در اقلیم کردستان که پلیس و دولت خاص خود را دارد، اجرا کرد.