.
.
.

حوثی‌ها عبدالله صالح را تهدید به کشف پرونده فساد مالی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری یمن روز شنبه 16 سپتامبر 2017 گزارش دادند که کودتاگران حوثی علی عبدالله صالح را به محاکمه تهدید کردند.

کمیته مبارزه با فساد در صنعا که یک نهاد رقابتی تحت کنترل شبه نظامیان حوثی است، از علی عبدالله صالح، رئیس جمهور مخلوع یمن خواسته است تا از مبالغ مالی و املاک و دارایی که در مدت 33 سال حکمرانی به دست آورد، برای این کمیته کشف کند.

حوثی‌ها با استفاده از کمیته مبارزه با فساد متحدشان در کودتا (صالح)، را تهدید کردند که اگر از پاسخگویی و کشف حسابرسی مالی خوداری کند به زندان خواهد رفت. این تهدید و استفاده حوثی‌ها از کمیته مبارزه با فساد به عنوان ابزاری جدید علیه عبدالله صالح در حالی صورت می گیرد که تنش میان این دو شریک کودتاگر به اوج خود رسیده است.

بیانیه کمیته تحت کنترل حوثی‌ها آمده است که صالح خود در سال 2006 هنگامی که بر مسند قدرت بود، قانون کشف وضعیت مالی را صادر کرد. یادآوری این موضوع از سوی حوثی‌ها بیانگر این است که عبدالله صالح نمی تواند قانونی را که خود صادر کرده است را نقض کند. در متن این قانون آمده است که اگر کسی کشف حساب نکند مجازات خواهد شد.علی عبدالله صالح پیش از این هیچ وقت کشف حساب مالی نکرده است.

بیانیه برای خالی نبودن عریضه نام محمد علی الحوثی رئیس کمیته انقلابی شبه نظامیان حوثی را نیز در کنار نام علی عبدالله صالح درج کردند تا وانمود کنند که این قانون برای همه قابل تطبیق است.

رهبران حوثی‌ها از از ماه اوت گذشته یعنی از زمان افزایش اختلاف با علی عبدالله صالح از مسئله فساد مالی بزرگ او طی 33 حکومت سخن به میان آوردند، این گروه گزارش‌هایی در باره پروژه ها، شرکت‌ها، اموال و املاک و مستغلات صالح در خارج از کشور پرده برداشته و آن را اموال «به سرقت رفته» مردم توصیف کردند آنها در هر گزارشی خواستار پاسخگویی عبدالله صالح شدند.

پیشتر سازمان ملل متحد در گزارشی اموال علی عبدالله صالح را بالغ بر 60 میلیار دلار برآورد کرده بود.