.
.
.

آمریکا به کردستان عراق: همه‌پرسی یک اقدام تحریک‌آمیز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ سفید آمریکا روز جمعه از اقلیم کردستان عراق خواست از انجام همه‌پرسی استقلال این اقلیم، که قرار است در ۲۵ سپتامبر برگزار شود، صرفنظر کند و گفت «همه‌پرسی اقدامی تحریک‌آمیز و بی‌ثبات کننده خواهد بود».

دفتر رسانه‌ای کاخ سفید در بیانیه‌ای که منتشر کرد گفت: «ما از حکومت اقلیم کردستان می‌خواهیم تا مذاکرات جدی و مستمر خود را با بغداد آغاز کنند و بار دیگر تاکید می‌کنیم که همه‌پرسی تلاش‌ها برای مبارزه با گروه داعش را تحت تاثیر قرار می‌دهد».

پارلمان اقلیم کردستان عراق روز جمعه به اتفاق آرا به برگزاری همه‌پرسی درباره استقلال این اقلیم از عراق در ۲۵ ماه جاری رای داد.

رای‌گیری برای برگزاری همه‌پرسی استقلال در غیاب نمایندگان اپوزیسیون صورت گرفت. نمایندگان اپوزیسیون برگزاری اولین جلسه پارلمان، پس از دو سال را تحریم کردند.

پس از رای‌گیری علنی در پارلمان، جعفر ابراهیم ایمنکی، نائب رئیس پارلمان اعلام کرد که با اجماع نمایندگان که عدد آنها 65 نفر است، همه‌پرسی استقلال کردستان در 25 سپتامبر 2017 و در موعد مقرر برگزار می‌شود. این اولین جلسه پارلمان کردستان در دو سال گذشته است و در اربیل پایتخت اقلیم کردستان در شمال عراق برگزار شد.