فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پارلمان کردستان برگزاری رفراندوم استقلال در موعد مقرر را تصویب کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  پارلمان اقلیم کردستان با اجماع نمایندگان، برگزاری همه‌پرسی برای استقلال این اقلیم از عراق در موعد مقرر را تصویب کرد. این همه‌پرسی در 25 سپتامبر 2017 برگزار می‌شود.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، نمایندگان پارلمان اقلیم کردستان، شامگاه جمعه 15 سپتامبر 2017 با اجماع تصویب کردند که همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان از عراق در موعد مقرر که 25 سپتامبر 2017 است، برگزار شود.

  رای‌گیری برای برگزاری همه‌پرسی استقلال در غیاب نمایندگان اپوزیسیون صورت گرفت. نمایندگان اپوزیسیون برگزاری اولین جلسه پارلمان، پس از دو سال را تحریم کردند.

  پس از رای‌گیری علنی در پارلمان، جعفر ابراهیم ایمنکی، نائب رئیس پارلمان اعلام کرد که با اجماع نمایندگان که عدد آنها 65 نفر است، همه‌پرسی استقلال کردستان در 25 سپتامبر 2017 و در موعد مقرر برگزار می‌شود. این اولین جلسه پارلمان کردستان در دو سال گذشته است و در اربیل پایتخت اقلیم کردستان در شمال عراق برگزار شد.

  حکومت مرکزی عراق در بغداد با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان که سال جاری از سوی مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان اعلام شدف مخالف است.

  ایران و ترکیه نیز به دلیل نگرانی از همه‌گیر شدن درخواست استقلال در میان کردهای ساکن این دو کشور، مخالفت با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان را اعلام کرده‌اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران