.
.
.

در مخالفت با همه‌پرسی استقلال.. پارلمان عراق استاندار کرکوک را برکنار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پارلمان عراق پنجشنبه 14 سپتامبر، به درخواست حیدر العبادی نخست‌وزیر برای برکناری نجم الدین کریم استاندار کرکوک رای مثبت داد.

اقدام پارلمان عراق پس از ان صورت می‌گید که استاندار کرکوک تصمیم به مشارکت در همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان از عراق در روز 25 سپتامبر جاری گرفت.

فراکسیون کُردهای پارلمان عراق که در اعتراض به این لایحه، در جلسه رای گیری شرکت نکرد، ضمن اعتراض به این مصوبه اعلام کرد که این تصمیم از سوی پارلمانی عربی گرفته شده و نه یک پارلمان فدرال.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شاخوان عبدالله نایب رئیس فراکسیون کُردها در کنفرانسی خبری در این باره گفت: «برکناری استاندار کرکوک مصوبه پارلمانی است که آن را عرب‌ها تشکیل داده‌اند و نه یک پارلمان فدرال».

او ادامه داد: «ما به مصوبه پارلمان عراق پایبند نخواهیم بود همانگونه که به مصوبه این پارلمان در ممنوعیت برافراشتن پرچم کردستان بر فراز ساختمان‌های دولتی کرکوک پایبند نبودیم».

استان نفت‌خیز کرکوک منطقه‌ای مورد مناقشه میان دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان است. در حالی که اقلیم کردستان خواهان انضمام این استان به خاک خود است، دولت مرکزی عراق با این درخواست مخالفت می‌کند.

از سویی عمار حکیم رئیس جریان الحکمه، از مقام‌های اقلیم کردستان خواست از تصمیم خود برای برگزاری همه‌پرسی عقب بنشینند. او افزود که قدرت مردم کردستان تنها در همراهی با مردم عراق خواهد بود. او گفت که برگزاری همه‌پرسی و اصرار بر آن «گامی به سمت عقب است».