.
.
.

حوثی‌ها و صالح در سال جاری 130 مورد حقوق روزنامه نگاران را نقض کردند

«قتل، شکنجه آدم ریایی، غارت اموال و ابزار رسانه‌‌ها از صفات بارز کودتاگران بوده است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انجمن روزنامه نگاران یمن، روز پنجشنبه 14 سپتامبر 2017 طی بیانیه‌ای تعدی‌ و نقض مکرر حقوق روزنامه نگاران و بخش رسانه‌ای این کشور توسط شبه نظامیان حوثی و متحدانشان را محکوم کرد.

این انجمن در حاشیه جلسات شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو طی گزارشی از تخلفات و نقض حقوق بیش از 200 روزنامه نگار و سازمان رسانه‌ای توسط حوثی‌ها پرده برداشت.

انجمن روزنامه نگاران یمن خواستار آزادی روزنامه نگاران بازداشت شده توسط حوثی‌ها شد.

ىر همين حال ائتلاف یمنی‌ها که از سوی شمار زیادی از نخبگان و روشنفکران و نویسندگان تشکیل شده است، در گزارش مشابهی از نقض حقوق بیش از 55 هزار یمنی فعال رسانه‌ای خبر داد.

در گزارش ائتلاف یمنی‌ها آمده است: تاکنون 55 هزار مورد نقض حقوق بشر در 20 استان این کشور ثبت شده است که مهمترین موارد نقض حقوق بشر برای زنان، کودکان و سالخوردگان، بوده که حدود 33 هزار مورد در این زمینه ثبت شده است.

گزارش از ربودن بیش از 2500 نفر از مخالفان کودتا توسط شبه نظامیان حوثی خبر داده است که از این تعداد سرنوشت 500 نفر هنوز مشخص نیست و به طور کامل ناپدید شدند. برخی از این افراد تحت شکنجه ربایندگان حوثی جتن خود را از دست دادند.

براساس گزارش انجمن روزنامه نگاران یمن، سال 2017، از نظر موارد نقض حقوق روزنامه نگاران بدترین سال بود و کودتگران در این سال خصمانه تر برخورد را با طبقه روزنامه نگاران داشته‌اند.

انجمن روزنامه‌نگاران در گزارش خود 130 مورد نقض حقوق روزنامه نگاران توسط حوثی‌ها و متحدان آنها را ثبت کرده است.

طبق این گزارش این موارد تنها در نیمه اول سال جاری بوده است. گزارش همچنین 30 مورد از سال گذشته را نیز ثبت کرده است.

موارد نقض حقوق شامل تهدید به تعلیق از کار، شکنجه، قتل، هک کردن سایت‌های خبری رسانه‌ها، مصادره ابزار، وسایل و اموال روزنامه نگاران را شامل می‌شود.

طبق این گزارش موارد نقض حقوق بشر 195 روزنامه نگار و سازمان رسانه‌ای را تحت تاثیرات منفی خود قرار داده است.

انجمن روزنامه نگاران در پایان از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواست تا برای آزادی روزنامه نگاران بازداشت شده در زندان های شبه نظامیان حوثی و همه فعالان رسانه‌ای که توسط این گروه کودتاگر ربوده شده‌اند، اقدام لازم را انجام دهد.