.
.
.

اقلیم کردستان: در حال بررسی طرح‌های جایگزین همه‌پرسی استقلال هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دفتر ریاست اقلیم کردستان عراق پنجشنبه 14 سپتامبر اعلام کرد که مقام‌های اقلیم در حال بررسی طرح‌هایی هستند که کشورهای بزرگ به عنوان جایگزینی برای همه‌پرسی استقلال مطرح کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این در حالی است که در میان فشارهای محلی و بین‌المللی برای لغو یا تعویق همه‌پرسی، پارلمان اقلیم کردستان از تعویق جلسه خود برای بررسی همه‌پرسی استقلال از عراق خبر داد.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، پنجشنبه با نمایندگانی از آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا در شهر دهوک دیدار و گفت‌وگو کرد. او البته در جمع هواداران خود در شهر زاخو گفت چنانچه جایگزینی برای همه‌پرسی ارائه نشود، این همه‌پرسی در زمان اعلام شده‌اش در روز 25 سپتامبر برگزار خواهد شد.

در همین حال بریت مک‌گورک فرستاده ویژه آمریکا در ائتلاف بین‌الملل علیه گروه داعش، پنجشنبه 14 سپتامبر با «پر خطر» دانستن برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان از عراق گفت که نسبت به این‌که کُردها طرح تعویق همه‌پرسی را بپذیرند، امیدوار است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مک‌گورک در کنفرانس خبری که در اربیل برگزار کرد، برگزاری همه‌پرسی در روز 25 سپتامبر را «اقدامی پر خطر» دانست زیرا در حال حاضر از حمایتی بین‌المللی برخوردار نیست.

این در حالی است که عراق روز پنجشنبه شاهد تحولات سریعی درباره همه پرسی بود.
پارلمان عراق پنجشنبه، به درخواست حیدر العبادی نخست‌وزیر برای برکناری نجم الدین کریم استاندار کرکوک رای مثبت داد.

اقدام پارلمان عراق پس از ان صورت می‌گیرد که استاندار کرکوک تصمیم به مشارکت در همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان از عراق در روز 25 سپتامبر جاری گرفت.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، ضمن انتقاد از پارلمان این کشور در تصویب برکناری نجم الدین کریم استاندار کرکوک گفت که این اقدام، به شراکت کردستان با بغداد پایان داد.

به گزارش شبکه خبری کردستان 24، در جمع هواداران خود در جمع زاخو، تاکید کرد که بغداد با تصویب برکناری استاندار کرکوک در پارلمان، جایی برای مذاکره بر سر همه‌پرسی استقلال باقی نگذاشت.

استان نفت‌خیز کرکوک منطقه‌ای مورد مناقشه میان دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان است. در حالی که اقلیم کردستان خواهان انضمام این استان به خاک خود است، دولت مرکزی عراق با این درخواست مخالفت می‌کند.

نجم الدین کریم مصوبه پارلمان عراق برای برکناری‌اش از سمت استانداری را اقدامی «غیر قانونی» دانست و تاکید کرد به حضور خود در این سمت ادامه خواهد داد. او همچنین افزود که همه‌پرسی، برپایه برنامه‌ریزی قبلی، برگزار خواهد شد.