.
.
.

نشست آستانه.. نزدیکی توافق بر سر چهارمین منطقه کم‌تنش در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گزارش‌ها حکایت از آن دارد که طرف‌های شرکت کننده در کنفرانس صلح سوریه در آستانه پایتخت قزاقستان، به زودی بر سر برپایی چهارمین منطقه کم تنش در سوریه به توافق خواهند رسید.

به گزارش العربیه، رئیس جمهوری قزاقستان پنجشنبه 14 سپتامبر اعلام کرد که پس از ششمین دور از مذاکرات مقدماتی میان کشورهای ضامن آتش بس در سوریه یعنی روسیه، ترکیه و ایران، کشورش آماده اعزام نیروهای حافظ صلح به سوریه در صورت موافقت شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

منابع دیپلماتیک گفتند که مذاکرات، شاهد شماری از گفت‌وگوهای دوجانبه و چند جانبه میان نمایندگان بحراین سوریه و سه کشور ضامن خواهد بود.

از سویی هیئت نمایندگی روسیه در مذاکرات اعلام کرد که نظارت بر آتش بس در استان ادلب، بر عهده سه کشور ضامن خواهد بود.

این هیئت افزود که مذاکرات آستانه تا زمان مشخص کردن مناطق کم تنش، ادامه خواهد داشت.

هیئت روسیه تاکید کرد که دست‌یابی به توافقی بر سر چهارمین منطقه کم تنش، نزدیک است.

پیش از این منابع آگاه از احتمال توسعه مذاکرات آستانه از راه انضمام کشورهای ضامن جدید، توافق بر سر برپایی منطقه کم تنش در حومه ادلب و تهمچنین شماری نیروهایی که بر آتش‌بس نظارت خواهند کرد، خبر داده بودند. همچنین احتمال بحث بر سر تعریف فعالیت ناظرات بر آتش‌بس و برپایی مرکز هماهنگی مشترک و کارگروهی برای بحث بر سر اسرا و ناپدیدشدگان نیز وجود دارد.

هیئت‌های نمایندگی ترکیه، روسیه و ایران، نشستی فنی پیش از آغاز ششمین دور از مذاکرات آستانه، برگزار کرده بودند.

بنا بر اعلام منابعی از ترکیه، این هیئت‌ها بر سر موضوعات دشواری همچون وضعیت استان ادلب و عملیات نظامی مشترک ترکیه با گروه‌های اپوزیسیون سوریه علیه گروه النصره، گفت‌وگو کرده بودند.

منابع اپوزیسیون آنکارا متهم به انعقاد توافقی با تهران کرده بودند که برپایه آن، محله‌های جنوب دمشق به نظام اسد بازگردانده شود تا در مقابل، ایران با نفوذ ترکیه در ادلب موافقت کند.