.
.
.

فرستاده آمریکا: نسبت به پذیرش تعویق همه‌پرسی استقلال از سوی کردهای عراق امیدوارم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بریت مک‌گورک فرستاده ویژه آمریکا در ائتلاف بین‌الملل علیه داعش، پنجشنبه 14 سپتامبر با «پر خطر» دانستن برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان از عراق گفت که نسبت به این‌که کُردها طرح تعویق همه‌پرسی را بپذیرند، امیدوار است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مک‌گورک در کنفرانس خبری که در اربیل برگزار کرد، برگزاری همه‌پرسی در روز 25 سپتامبر را «اقدامی پر خطر» دانست زیرا در حال حاضر از حمایتی بین‌المللی برخوردار نیست.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، پنجشنبه با نمایندگانی از آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا در شهر دهوک دیدار و گفت‌وگو کرد.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که نمایندگان کشورهای غربی در این دیدار، طرحی برای صرفنظر کردن اقلیم کردستان از برگزاری همه‌پرسی استقلال خبر دادند. هنوز نتیجه این گفت‌وگوها اعلام نشده است.

این در حالی است که عراق روز پنجشنبه شاهد تحولات سریعی درباره همه پرسی بود.

پارلمان عراق پنجشنبه، به درخواست حیدر العبادی نخست‌وزیر برای برکناری نجم الدین کریم استاندار کرکوک رای مثبت داد.

اقدام پارلمان عراق پس از ان صورت می‌گید که استاندار کرکوک تصمیم به مشارکت در همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان از عراق در روز 25 سپتامبر جاری گرفت.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، ضمن انتقاد از پارلمان این کشور در تصویب برکناری نجم الدین کریم استاندار کرکوک گفت که این اقدام، به شراکت کردستان با بغداد پایان داد.

به گزارش شبکه خبری کردستان 24، در جمع هواداران خود در جمع زاخو، تاکید کرد که بغداد با تصویب برکناری استاندار کرکوک در پارلمان، جایی برای مذاکره بر سر همه‌پرسی استقلال باقی نگذاشت.

استان نفت‌خیز کرکوک منطقه‌ای مورد مناقشه میان دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان است. در حالی که اقلیم کردستان خواهان انضمام این استان به خاک خود است، دولت مرکزی عراق با این درخواست مخالفت می‌کند.

نجم الدین کریم مصوبه پارلمان عراق برای برکناری‌اش از سمت استانداری را اقدامی «غیر قانونی» دانست و تاکید کرد به حضور خود در این سمت ادامه خواهد داد. او همچنین افزود که همه‌پرسی، برپایه برنامه‌ریزی قبلی، برگزار خواهد شد.