.
.
.

بغداد نسبت به «عواقب وخیم» همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق هشدار داد

بارزانی: پارلمان عراق نمی‌تواند اراده مردم کرد را بشکند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ابراهیم الجعفری، وزیر خارجه عراق روز چهارشنبه 13 سپتامبر 2017 رهبران اقلیم کردستان را از اعلام یک جانبه استقلال کردستان عراق برحذر داشته و نسبت به «عواقب وخیم» این اقدام به آنها هشدار داده است.

الجعفری تاکید کرد که اجرای همه‌پرسه و اعلام استقلال کردستان خیلی دشوارتر است از آنچه مسئولان اقلیم تصور می کنند خواهد بود.

الجعفری که برای کنفرانس وزیران خارجه عرب به قاهره رفته است از رهبران کرد خواست با احتیاط به سوی استقلال قدم بردارند و گفت که بغداد بر گفت و گو و تعامل با این مسئله تاکید دارد.

وزیر خارجه عراق به موضع وزیران خارجه کشورهای عرب که از بغداد حمایت کردند نیز اشاره کرد.

از سوی دیگر مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق طی شرکت در یک گردهمایی برای حمایت از همه‌پرسی، گفت:«کسانی که می‌خواهند اراده ملت کرد را بیازمایند این گوی و این میدان بفرمایند، پارلمان عراق نمی‌تواند اراده مردم کرد را بشکند».

بارزانی همچنین گفت که همه‌پرسی نظر تمامی احزاب کرد است و مقامات عراقی باید از خودشان بپرسند که چرا تمامی اقدامات برای مشارکت حقیقی سیاسی با آنها به شکست منتهی شد.

بارزانی گفت: «ما برای استقلال 100 سال صبر کرده‌ایم، اما چنانچه عراق جایگزینی برای همه‌پرسی دارد که ما را به اهدافی که داریم برساند، ما آن را خواهیم پذیرفت».