.
.
.

بارزانی: برکناری استاندار کرکوک توسط پارلمان عراق به شراکت کردستان با بغداد پایان داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، ضمن انتقاد از پارلمان این کشور در تصویب برکناری نجم الدین کریم استاندار کرکوک گفت که این اقدام، به شراکت کردستان با بغداد پایان داد.

به گزارش شبکه خبری کردستان 24، بارزانی پنجشنبه 14 سپتامبر در جمع هواداران خود در جمع زاخو، تاکید کرد که بغداد با تصویب برکناری استاندار کرکوک در پارلمان، جایی برای مذاکره بر سر همه‌پرسی استقلال باقی نگذاشت.

پارلمان عراق پنجشنبه 14 سپتامبر، به درخواست حیدر العبادی نخست‌وزیر برای برکناری نجم الدین کریم استاندار کرکوک رای مثبت داد.

اقدام پارلمان عراق پس از ان صورت می‌گید که استاندار کرکوک تصمیم به مشارکت در همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان از عراق در روز 25 سپتامبر جاری گرفت.

استان نفت‌خیز کرکوک منطقه‌ای مورد مناقشه میان دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان است. در حالی که اقلیم کردستان خواهان انضمام این استان به خاک خود است، دولت مرکزی عراق با این درخواست مخالفت می‌کند.

نجم الدین کریم مصوبه پارلمان عراق برای برکناری‌اش از سمت استانداری را اقدامی «غیر قانونی» دانست و تاکید کرد به حضور خود در این سمت ادامه خواهد داد. او همچنین افزود که همه‌پرسی، برپایه برنامه‌ریزی قبلی، برگزار خواهد شد.

هوشیار زیباری از مسئولان بلندپایه حزب دمکرات کردستان عراق به رهبری بارزانی هم گفت برکناری نجم الدین کریم تنها پایه‌های همه‌پرسی را تقویت می‌کند.

او افزود که شورای اداری استان، استاندار را انتخاب می‌کند و تنها این نهاد می‌تواند او را برکنار کند.

البته قانون عراق به پارلمان، حق برکناری استاندار را در صورت درخواست نخست‌وزیر آن در شرایطی خاص داده است. از جمله این‌که استاندار در انجام وظایف ناکارآمد باشد یا این‌که از موقعیت خود سوءاستفاده کند.

نجم الدین کریم عضو دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان است.