.
.
.

اردوغان: سیاست امنیتی خود را با قرارداد دفاعی با روسیه دنبال می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه سیزدهم سپتامبر، نگرانی‌های غرب در باره قرارداد خرید سیستم دفاع موشکی اس‌۴۰۰ از روسیه را رد کرد و گفت که کشورش سیاست‌های امنیتی خود را دنبال می‌کند. ترکیه عضو پیمان نظامی آتلانتیک شمالی (ناتو) است.

اردوغان گفت: «آنها از قرارداد اس۴۰۰ عصبانی شده‌اند. خوب ما می‌بایست چکار کنیم، منتظر آنها به شویم؟ ما تا کنون در مورد مسائل امنیتی خودمان تصمیم گرفته‌ایم و از این به بعد هم همین کار را خواهیم کرد».

کشورهای غربی از این نگران هستند که سیستم دفاع موشکی اس۴۰۰ قابل ادغام در سیستم‌های دفاعی ناتو نیست. ترکیه می‌گوید که هم‌پیمانان ناتو نتوانسته‌اند «پیشنهاد مقرون به صرفه‌ای» برای سیستم دفاع موشکی ارائه دهند.

اردوغان در ماه ژوییه گفت که قرارداد را امضا کرده است، اگرچه که بنظر می‌رسد این قرارداد به دلیل مشکلات مالی فعلا اجرا نخواهد شد.

رسانه‌های ترکیه این هفته به نقل از اردوغان اعلام کردند که او و ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه بر اجرای این قرارداد تاکید دارند.
قرارداد خرید این سیستم در حالی امضا شده که ترکیه اخیرا با هم‌پیمانان خود در سازمان ناتو، به ویژه با آمریکا و آلمان اختلاف نظر پیدا کرده است. آنکارا از آمریکا به خاطر حمایت این کشور از کردهای سوریه در جنگ با داعش عصبانی است.

وزارت دفاع آمریکا هم از قرارداد ترکیه با روسیه ابراز نگرانی کرده است.

جانی مایکل، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «ما نگرانی خود را به اطلاع مقامات ترکیه رسانده‌ایم و سیستم دفاع موشکی فرامنطقه‌ای ناتو بهترین گزینه برای دفاع از ترکیه و در مقابل تمامی تهدید‌های منطقه‌ای است».