.
.
.

پارلمان عراق با رد رفراندوم استقلال کردستان؛ نخست‌وزیر را مامور حفظ وحدت کشور کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پارلمان عراق سه‌شنبه 12 سپتامبر در مصوبه‌ای ضمن مخالفت با برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق، از حیدرالعبادی نخست‌وزیر این کشور خواست، تدابیر لازم را برای حفظ وحدت و یکپارچگی کشور اتخاذ کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، محمد الکربولی نماینده پارلمان عراق گفت با وجود خروج نمایندگان کُرد از جلسه پارلمان، اما مصوبه رای اکثریت اعضا را به دست آورد.

سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق تاکید کرد که این مصوبه «اصرار پارلمان بر حفظ وحدت سرزمین و ملت عراق را نشان می‌دهد». او افزود که برپایه این مصوبه «نخست‌وزیر باید تمام تدابیر لازم را برای حفظ وحدت عراق اتخاذ کرده و گفت‌وگوهایی جدی برای حل مسائل مورد اختلاف میان بغداد و اقلیم کردستان آغاز کند».

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق و شماری از احزاب در این اقلیم، 7 ژوئیه اعلام کرده بودند که روز 25 سپتامبر را موعدی برای برگزاری همه‌پرسی برای استقلال اقلیم از عراق اعلام کرده بودند. این تصمیم با مخالفت دولت عراق و شماری از کشورها از جمله آمریکا، ترکیه، بریتانیا و ایران مواجه شد.

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق هشدار داد که برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان در روز 25 سپتامبر می‌تواند عراق را وارد دهلیزی تاریک کند. او همچنین بر غیر قانونی بودن این همه‌پرسی تاکید کرد.