.
.
.

قطر رژیم ایران را "شریف" توصیف کرد و سعودی پاسخ داد: مبارکتان باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سلطان بن سعد المریخی وزیر مشاور در امور خارجه دولت قطر در جلسه افتتاحیه دوره 148 نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب در سخنانی تحریک‌آمیز رژیم ایران را توصیف کرد. سفیر سعودی در مصر در پاسخ به این سخنان گفت که مبارکتان باشد.

در جلسه افتتاحیه دوره 148 نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب که روز سه‌شنبه 12 سپتامبر 2017 در مقر این اتحادیه در مصر برگزار شد، سلطان بن سعد المریخی وزیر مشاور در امور خارجه دولت قطر برای توجیه روابط کشورش با رژیم ایران این کشور را "کشوری شریف" توصیف کرد.

او خطاب به نمایندگان کشورهای پادشاهی عربی سعودی، جمهوری عربی مصر، امارات متحده عربی و پادشاهی بحرین گفت: «اگر گمان می‌کنید که می‌توانید ضرری متوجه ما بکنید، بدانید که همه خلیج عربی ضرر می‌کند.»

احمد قطان سفیر پادشاهی عربی سعودی در مصر و نماینده این کشور در اتحادیه کشورهای عربی در پاسخ به سخنان تحریک‌آمیز نماینده قطر، با یادآوری توطئه‌های ایران علیه کشورهای خلیج، تاکید کرد که قطر برای روابطش با ایران پشیمان خواهد شد.

قطان گفت: «نماینده قطر می‌گوید ایران دولت شریفی است. به خدا این سخن خنده‌دار است. ایران که علیه کشورهای خلیج توطئه می‌کند، شبکه‌های جاسوسی در کویت دارد، دولت شریفی شده است. [کشوری] که سفارت سعودی را آتش می‌زند. این روشی است که قطر به آن عادت کرده است.»

سفیر پادشاهی عربی سعودی در مصر در ادامه افزود: «ایران مبارکتان باشد ولی به خواست خدا به زودی برای اینکار پشیمان خواهید شد.»

او به تماس‌های امیر پیشین قطر با معمر القذافی نیز اشاره و تاکید کرد که دوحه علیه کشورهای عربی توطئه می‌کند.

از سوی دیگر سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر، سخنان نماینده قطر در اتحادیه کشورهای عرب را یاوه‌گویی‌های غیرقابل قبول خواند و گفت که دوحه به روند حمایت از تروریسم و بی‌ثبات کردن کشورهای منطقه ادامه می‌دهد.

شکری گفت: «همه ما سابقه قطر در زمینه حمایت از تروریسم و تامین مالی و تسلیحاتی نیروهای تندرو در لیبی، سوریه، یمن و مصر را می‌دانیم و این موضوع موجب به شهادت رسیدن بسیاری از فرزندان مصر شد.»

وزیر امور خارجه مصر تاکید کرد که این حقوق از بین نمی‌رود و جمهوری عربی مصر به روند حمایت از منافعش و دفاع از شهروندانش و اتخاذ همه تدابیر پیش‌بینی شده در قوانین بین‌المللی ادامه خواهد داد.

او با غیرقابل قبول خواندن سخنان نماینده قطر، گفت: «ما ملت‌هایی با پیشینه تاریخی هفت هزار ساله هستیم و هنگامی که سخن می‌گوئیم درباره واقعیات و با مسئولیت سخن می‌گوئیم.»