.
.
.

توافق آنکارا-تهران؛ حضور نظامی ترکیه در ادلب در مقابل سپردن جنوب دمشق به ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی گزارش‌ها از توافقی میان آنکارا و تهران حکایت دارد که در مقابل حضور نظامی ترکیه در استان ادلب واقع در شمال سوریه، جنوب دمشق پایتخت سوریه تحت کنترل ایران قرار گرفته و منطقه سیده زینب، توسعه می‌یابد.

این گزارش را روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط سه‌شنبه 12 سپتامبر در حالی منتشر کرد که اردن و روسیه در تلاشند تا منطقه‌ای کم تنش در جنوب سوریه ایجاد شود؛ دو طرف در کنفرانس خبری مشترک روز دوشنبه وزرای امور خارجه‌شان، بر این مساله تاکید کردند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مشترک با ایمن الصفدی وزیر امور خارجه اردن در عمان، اعلام کرد که دو طرف «مسائل مرتبط با برپایی منطقه کم تنش در جنوب شرق سوریه» را، مورد بحث و بررسی قرار دادند.

همزمان چند منبع از نزدیکی توافقی میان آنکارا و تهران با میانجی‌گری مسکو خبر دادند که بر پایه آن، در مقابل حضور نظامی ترکیه در ادلب، کنترل جنوب دمشق و توسعه منطقه سیده زینب، به ایران سپرده می‌شود؛ این مساله می‌تواند بلوکی تاثیر گذار متعلق به ایران و متحدانش برای تاثیر دائم بر سیاستگذاری‌های دولت سوریه، به وجود آورد.

ترکیه پیشتر پیشنهاد سپردن ادلب به اداره‌ای مدنی را مطرح کرده بود. روسیه هم از مدت‌ها پیش تلاش داشت ادلب را که در کنترل مخالفان قرار دارد، به مناطق کم تنش منضم کند.

اما درباره جزئیات، منابع آگاه می‌گویند که این توافق در نشست روزهای پنجشنبه و جمعه آینده آستانه پایتخت قزاقستان، منعقد خواهد شد. همچنین مسکو بر دمشق فشار آورده تا حضور نظامی ترکیه را در شمل سوریه بپذیرد؛ حضوری که وسیع‌تر از نقش ارتش ترکیه در عملیات «سپر فرات» در شمال حلب خواهد بود و طی آن، گروه‌های مسلح مخالف حکومت سوریه، با گروه هیئت تحریر الشام (النصره سابق) پا پشتیبانی هوایی روسیه و ترکیه، وارد نبرد می‌شوند.

نیروهای اپوزیسیون سوریه سال گذشته با پشتیبانی ترکیه، دست به عملیاتی نظامی علیه داعش و جنگجویان کُرد در شمال استان حلب زدند که «سپر فرات» نام گرفت.

از سویی 25 تا 27 ماه جاری، در عمان پایتخت اردن، نشست سه‌جانبه روسی-آمریکایی-اردنی به منظور بررسی بازگشایی گذرگاه نصیب و از سر گیری بهره برداری از جاده درعا-دمشق-بیروت در آخر ماه، برگزار خواهد شد. اردن پیشتر از واحدهای ارتش آزاد سوریه خواسته بود به نبرد علیه نیروهای دولتی در منطقه بادیه سوریه پایان دهند و بدین ترتیب، برای توافق، زمینه سازی کرده بود. آمریکا هم تهدید به هدف قرار دادن واحدهای ارتش آزاد در صورت موافقت نکردن با درخواست اردن کرده بود.

مسکو در تلاش است آتش‌بسر درعا را توسعه داده به گونه‌ای که پوششی هوایی برای ارتش آزاد در مقابل نبردش علیه داعش و النصره فراهم کند.