.
.
.

کشورهای چهارگانه: قطر باید به توقف پشتیبانی از تروریسم پایبند شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، چهار کشور بایکوت کننده قطر، دوشنبه 11 سپتامبر بیانیه‌ای در پاسخ به اظهارات محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر در شورای حقوق بشر منتشر کردند که در آن بر ضرورت پایبندی قطر به توقف پشتیبانی از تروریسم تاکید کردند.

در این بیانیه آمده که سخنان وزیر امور خارجه قطر نشان دهنده سیاست دوحه در تلاش برای گمراه کردن است.

این بیانیه افزوده که سخنان وزیر قطری که در آن از تمایل دوحه برای گفت‌وگو سخن می‌گوید، چیزی نیست جز تلاش برای بازسازی چهره بین‌المللی قطر.

این بیانیه ادامه داده: «سخنان وزیر امور خارجه قطر، نشان دهنده نیت صادقانه برای تعامل مثبت با میانجی‌گری‌ها نیست».

بیانیه چهار کشور تاکید کرده که «بهتر بود وزیر امور خارجه قطر پایبندی کشورش به توقف حمایت از تروریسم را اعلام می‌کرد».

وزیر امور خارجه قطر صبح دوشنبه در سخنانی در شورای حقوق بشر، با اشاره به بحران کشورش، گفته بود که گفت‌وگو «بهترین راه راه برای حل تنش‌ها است». او همچنین مدعی شد که کشورش از سوی چهار کشور محاصره شده است.

این نخستین بار نیست چنین ادعایی از سوی مقام‌های قطری مطرح می‌شود. چهار کشور با رد این ادعا تاکید می‌کنند که آن‌ها تنها روابط خود را با قطر قطع کردند.

تمایل‌هایی برای گفت‌وگو که پیشتر اعلام شده بود

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر، جمعه 8 سپتامبر در تماس تلفنی با شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد، نایب رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع سعودی، تمایل خود را برای نشستن پای میز مذاکره و بررسی خواسته‌های چهار کشور بایکوت کننده دوحه به گونه‌ای که منافع همگان حفظ شود، اعلام کرد.

شاهزاده محمد بن سلمان در این گفت‌‌وگوی تلفنی، از ابراز تمایل امیر قطر استقبال کرد.

اندکی بعد اما، خبرگزاری رسمی قطر اعلام کرد که تماس تلفنی با هماهنگی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا صورت گرفته، مساله‌ای که بنا به اعلام مقام‌های سعودی به دور از واقعیت و تحریف مضمون ماجرا است. از همین رو سعودی اعلام کرد هرگونه تماس با قطر تا زمانی که دوحه موضع خود را به طور شفاف اعلام نکند، متوقف می‌کند.

ژوئیه گذشته شماری از کشورهای عربی و در راس آن‌ها پادشاهی سعودی، امارات متحده عربی، پادشاهی بحرین و جمهوری عربی مصر، تمام روابط خود را با قطر قطع کردند. این کشورها در بیانیه‌های جداگانه‌ای، قطر را به پشیتبانی از تروریسم متهم کردند. سعودی، امارات، بحرین و مصر، فهرستی از 13 درخواست از قطر را ارائه داده بودند که کویت به عنوان میانجی در بحران این کشور، تسلیم مقام‌های دوحه کرده بود.

برای اجرای این خواسته‌ها ضرب‌الاجلی 10 روزه تعیین شد که روز 3 ژوئیه پایان یافت و طی این مدت، قطر پاسخ‌های خود به فهرست درخواست‌ها را تسلیم کویت کرد.

سامح شکری وزیر امور خارجه مصر چهارشنبه 5 ژوئیه، با قرائت بیانیه چهار کشور عربی محور مبارزه با تروریسم، تاکید کرد که موضع چهار کشور، برپایه قوانین و میثاق‌نامه‌های بین‌المللی است و پاسخ قطر به خواسته‌های مطرح شده، منفی و بی محتوا بود.