.
.
.

بحرین: علیه تروریسم و دشمنان امت عرب در کنار سعودی هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین، روز دوشنبه 11 سپتامبر بار دیگر با اعلام حمایت کشورش از پادشاهی عربی سعودی در حساب توییتری خود نوشت «در هر گامی که پادشاهی سعودی علیه تروریسم، نمایندگان سازمان‌های تروریستی، عوامل شیطانی و دشمنان امت عرب برمی دارد، ما در کنار این کشور ایستاده‌ایم».

وزیر امور خارجه بحرین پیشتر گفته بود که چهار کشور عربی ضد تروریسم (سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر) در صدد تهدید نظامی قطر یا کشور دیگری نیستند، اما در عین حال اجازه نمی‌دهند، کسی امنیت و ثبات ملت‌هایشان تهدید کند.


سعودی شنبه گذشته اعلام کرد هرگونه تماس با قطر تا زمانی که دوحه موضع خود را به طور شفاف اعلام نکند، متوقف می‌کند.

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی نیز شنبه 9 سپتامبر در حساب خود در توئیتر نوشت که قطر در ایجاد اختلاف میان ریاض و ابوظبی، شکست خورده است.

قرقاش همچنین از قطر خواست دست از ماجراجویی برداشته چرا که شفافیت، بهترین راه برای این کشور به منظور تعامل با سعودی است.

این تصمیم پس از آن اعلام شد که شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی تماسی تلفنی از شیخ تمیم بن حمد امیر قطر دریافت کرد که در آن شیخ تمیم، تمایل خود را برای نشستن پای میز مذاکرات و بحث بر سر خواسته‌های 13گانه کشورهای سعودی، امارات، بحرین و مصر، ابراز کرد. اندکی بعد خبرگزاری رسمی قطر اعلام کرد که تماس تلفنی با هماهنگی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا صورت گرفته، مساله‌ای که بنا به اعلام مقام‌های سعودی به دور از واقعیت و تحریف مضمون ماجرا است.

قرقاش در توئیتی نوشت: «هرکس رسانه‌های قطری را دنبال کند، شاهد بازگشتی ساده‌لوحانه به فعالیت علیه جبهه سعودی اماراتی خواهد بود، آن هم از راه کوچک شمردن ما، این طرح تاسف‌آور است که موفق نخواهد شد زیرا پایه مشکل را نادیده می‌گیرد».