.
.
.

امارات: قطر در ایجاد اختلاف میان ریاض و ابوظبی شکست خورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی، شنبه 9 سپتامبر 2017، در حساب خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت که قطر در ایجاد اختلاف میان ریاض و ابوظبی، شکست خورد.

قرقاش همچنین از قطر خواست دست از ماجرا جویی برداشته چرا که شفافیت، بهترین راه برای این کشور به منظور تعامل با سعودی است.

سعودی شنبه اعلام کرد هرگونه تماس با قطر را تا زمانی که دوحه، موضع خود را به صورت روشن اعلام کند، متوقف می‌کند.

این تصمیم بعد از آن اعلام شد که شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی تماسی تلفنی از شیخ تمیم بن حمد امیر قطر دریافت کرد که در آن شیخ تمیم، تمایل خود را برای نشستن پای میز مذاکرات و بحث بر سر خواسته‌های 13 گانه کشورهای سعودی، امارات، بحرین و مصر، ابراز کرد. اندکی بعد خبرگزاری رسمی قطر اعلام کرد که تماس تلفنی با هماهنگی دونالد ترامپ رئیس جمهوری صورت گرفت؛ مساله‌ای که بنا بر اعلام مقام‌های سعودی، به دور از واقعیت و تحریف مضمون ماجرا است.

قرقاش در توئیتی نوشت: «هرکس رسانه‌های قطری را دنبال کرد، شاهد بازگشتی ساده‌لوحانه در فعالیت علیه جبهه سعودی اماراتی خواهد بود آن هم از راه کوچک شمردن ما، طرح تاسف آمیز است زیرا موفق نخواهد بود و پایه مشکل را نادیده می‌گیرد.

او ادامه داد: «برادر سردرگم ما باید درک کند که بحران، ساختگی نیست بلکه در نتیجه پشتیبانی‌اش از تندروی و توطئه علیه ثبات همسایگانش، روی داده است. بحران حقیقی است و راه حلش، رسانه‌ای نیست».

وزیر مشاور در امور خارجه امارات افزود: «ما در امارات، به دنبال راه حلی حقیقی است که منطقه را از پلیدی سیاست‌هایی که نتیجه‌ای جز آشوب و خشونت برای خلیج و جهان عرب نداشت، در امان بدارد».

قرقاش در توئیت دیگری نوشت: «امیدوارم دوحه پس از آن‌که حاکمیت خود را ارزان فروخت، از ماجراجویی دست برداشته و تعملی شفاف در ظاهر و باطن داشته باشد. راهی جز این نیست. کوتاه‌ترین راه هم صراحت با ریاض است».

او در ادامه نوشت: «آن‌چه روز گذشته مشاهده کردیم، باعث شد که گشایشی حقیقی امیدوار شویم اما متاسفانه تردید، عقب نشینی، تعدد تصمیم سازان و از نبود عقلانیت، فرصت را از میان برد. قطر امروز در موقعیت دشوارتری است».

قرقاش در پایان نوشت: «برادر سردرگم به جای کوبیدن بر طبل اختلاف میان ریاض و ابوظبی از راه سیاست رسانه‌ای ساده لوحانه، عاقلانه‌تر این است که بحران را با محیط پیرامونی خود حل کند».