.
.
.

حوثی‌ها نزدیکان عبدالله صالح را از پست‌های کلیدی برکنار کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبه نظامیان حوثی روز شنبه 9 سپتامبر 2017 طی بخش نامه‌ای اکثر نزدیکان و وابستگان علی عبدالله صالح رئیس جمهوری مخلوع یمن را داز پست‌های کلیدی دولتی در صنعا برکنار کردند.

این اولین گامی است که حوثی‌ها کنار زدن وابستگان علی عبدالله صالح، شریک و متحدشان در کودتا، از نهادهای کلیدی، بر می‌دارند.

به گزارش خبرگزاری یمن، حوثی‌ها با صدور حکمی، صالح الصماد را از ریاست عالی سیاسی که توسط ائتلاف کودتاگران تشکیل شده بود، برکنار کردند. آن‌ها قاضی «احمد یحیی محمد المتوكیل» یکی از مهره‌های وابسته به خود را به عنوان رئیس شورای عالی قضایی کشور تعیین کردند.

حوثی‌ها با اتخاذ چنین تصمیمی هم سلطه کامل خود را بر شورای عالی سیاسی تثبیت کرده و هم زمینه بازداشت علی عبدالله صالح یا هر کس از هوادارانش را در آینده فراهم کردند.

صالح الصماد رئیس شورای سیاسی ائتلاف کودتاگران از یاران نزدیک علی عبدالله صالح بود.

حوثی‌ها طی فرمان دیگری «علی الشعور» یکی دیگر از وابستگان صالح را از پست خود برکنار کرده و به جای او ابراهیم احمد علی الحیفی را که از شبه نظامیان این گروه است، به جای او تعیین کردند.

منابع آگاه می‌گویند که شبه نظامیان حوثی، از طریق کنترل این نهاد می‌خواهند بر اختلاس بیش از 300 میلیارد ریال یمنی (1.2 میلیارد دلار) از صندوق دارایی این موسسه که پیشتر توسط آن‌ها غارت شده بود، سرپوش بگذارند. ناپدید شدن این مبلغ از دارایی دولت در صنعا یکی از اختلافات مهم هواداران صالح با حوثی‌ها بوده است. به همین دلیل رئیس شورای سیاسی قبلا هیئتی را برای بررسی این پرونده تعیین کرده بود.

ارزش بودجه موسسات بیمه دولتی یمن در حدود 1.28 تریلیون ریال (حدود 6 میلیارد دلار) برآورد شده است. این مبالغ به صورت حساب‌های خزانه، اوراق قرض دولتی، پروژه‌های سرمایه گذاری و دارایی‌ ثابت در سرمایه گذاری است که اکنون با برکناری وزاری نزدیک به صالح در دست حوثی‌ها افتاده است.

الصماد سال 2011 به دنبال اعتراضات شدید مردم یمن، از سوی علی عبدالله صالح برای ریاست هیئت رسیدگی اموال دولتی منصوب شده بود..