.
.
.

الجبیر: تا زمانی که قطر پشتیبانی از تروریسم را متوقف کند بحران ادامه خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی یکشنبه 10 سپتامبر در کنفرانس خبری مشترک با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در جده گفت که بحران قطر تا زمانی که این کشور پشتیبانی از تروریسم را متوقف کند، ادامه خواهد داشت.

به گزارش العربیه، الجبیر در این کنفرانس خبری گفت که عزمی سعودی-روسی بر هماهنگی در مقابله با تروریسم در همیه زمینه‌ها وجود دارد.

او ادامه داد: «در خصوص بحران قطر، این کشور می‌‌داند که چه کاری باید انجام دهد. ما می‌خواهیم تمایلی جدی برای حل بحران ببینیم».

او تاکید کرد: «ما به موضع خود بر ضرورت توقف پشتیبانی قطر از تروریسم، میزبانی از افراد تحت پی‌گرد و پایان دادن به گفتمان تحریک‌آمیز، ادامه می‌دهیم».

الجبیر گفت آن‌چه قطر در پشتیبانی از تروریسم انجام می‌دهد، همه کشورهای جهان آن را غیر قابل قبول می‌دانند و دوحه باید به فهرست خواسته‌ها پاسخ دهد تا بتوان صفحه جدیدی با آن گشود.

او ادامه داد که پادشاهی عربی سعودی، با برپایی مناطق کم تنش در سوریه موافق است و با آغاز روند سیاسی در این کشور، امید دارد. او افزود که پادشاهی عربی سعودی همچنین از موضع روسیه در قبال بحران یمن استقبال می‌کند.

الجبیر تاکید کرد که مواضع سعودی و روسیه درباره مسائل منطقه، تطابق دارد.

او ادامه داد که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، تلاش می‌کند دیدگاه‌های جدیدی برای پیشبرد روند صلح فلسطینی-اسرائیلی، ارائه دهد.

از سویی لاوروف گفت: «ما در پی افق‌های جدیدی برای همکاری میان روسیه و سعودی هستیم». او اشار کرد که مسکو، از تلاش‌های میانجی‌گرانه امیر کویت برای حل بحران قطر، حمایت می‌کند.

وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که شورای همکاری خلیج «ابزاری مهم برای حل و فصل بسیاری از مسائل است که باید آن را حفظ کرد».

لاوروف ابراز امیدواری کرد که تلاش‌های میانجی‌گرانه کنونی برای حل بحران خلیج، ثمربخش باشد.

درباره بحران سوریه، لاوروف گفت که برپایی مناطق کم تنش در این کشور، فرصت‌ها برای حل بحران را تقویت می‌کند.

او ادامه داد که خطر بحران در منطقه، از میان خواهد رفت و باید روندهای سیاسی فراگیری در منطقه آغاز شود. او افزود که روسیه از تلاش‌های سعودی برای متحد کردن اپوزیسیون سوریه، حمایت می‌کند. او تاکید کرد که تنها سوری‌ها هستند که باید سرنوشت کشورشان را تعیین کرد. او ابراز امیدواری کرد که به بتوان به توافق مناطق کم تنش در ادلب هم دست یافت.

لاوروف گفت: «ما خواستار هماهنگی کمیته چهارجانبه صلح با سازمان ملل متحد برای حل و فصل مناقشه فلسطینی-اسرائیلی هستیم».