.
.
.

۴ کشورعربی: گفتگو با قطر باید بدون هیچ پیش‌شرطی باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

۴ کشور عربی ضد تروریسم روز پنجشنبه هشت سپتامبر در بیانیه‌ای اعلام کردند، گفتگو با قطر در باره اجرای مواردی که از این کشور خواسته شده باید بدون هیچ پیش‌شرطی باشد.

پادشاهی سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر در این بیانیه از میانجیگری امیر کویت و تلاش‌های او برای هدایت قطر به راه راست و اعلام آمادگی قطر برای پذیرش ۱۳ خواسته تشکر کردند.

۴ کشور از اینکه امیر کویت در باره موفقیت میانجیگری در جلوگیری از مداخله نظامی سخن گفته ابراز تاسف کردند و تاکید نمودند که گزینه نظامی راه حل بحران قطر نبوده و نخواهد بود.

کشورهای ضد تروریسم افزودند که بحران قطر یک مناقشه خلیجی نیست و بسیاری از کشورهای عربی و اسلامی در مقابل قطر اعلام موضع کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است «بعضی از کشورها نیز بخاطر نفوذ قطر در امور آنها و ترس از عواقب آن و به ویژه حمایت‌های گذشته قطر از کودتاها و تامین مالی تروریسم و سخنرانی‌های کینه‌توزانه، نتوانسته‌اند ابراز موضع کنند».

بیانیه‌ای که وزیر خارجه قطر بعد از بیانیه امیر کویت منتشر کرد نشان می‌دهد که قطر حاضر به گفتگو برای انجام خواسته‌های ۴ کشور نیست و با گذاشتن پیش‌شرط‌هایی عدم صداقت خود را برای مذاکره، مبارزه با تروریسم و دست کشیدن از تامین مالی آن و مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر، آشکار کرده است.

۴ کشور در این بیانیه از موضع پرزیدنت دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، در تاکید قاطع او از متوقف شدن حمایت و تامین مالی تروریسم به عنوان تنها راه حل بحران قطر سپاسگزاری کردند.