.
.
.

امیر کویت: قطر آماده است درخواست‌‌های 13گانه کشورهای خلیج را اجابت کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شيخ صباح الأحمد الجابر الصباح، امیر کویت در یک نشست خبری که روز پنج‌شنبه 7 سپتامبر 2017 در واشنگتن با حضور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا برگزار شد، گفت که قطر آماده است درخواست‌‌های 13گانه کشورهای خلیج را اجابت کند.

شيخ صباح الأحمد الجابر الصباح با اشاره به ضرورت "حل فوری بحران قطر" احتمال اقدام نظامی علیه قطر را کاملا رد کرد و ابراز امیدواری کرد که بحران قطر به زودی به پایان برسد.

از سوی دیگر دونالد ترامپ نیز ضمن ابراز امیدواری به بهبود روابط کشورهای خلیجی، از کویت خواست به تلاش‌های میانجی‌گرانه‌اش برای حل بحران قطر ادامه دهد.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا همچنین گفت در صورتی که بحران قطر طولانی شود، ممکن است کاخ سفید برای حل این بحران میانجی‌گری کند.

ترامپ همچنین با اشاره به روابط مستحکم کویت و آمریکا، مراتب تشکر و قدردانی خود را از کویت برای کمک‌های بشردوستانه و مبارزه با داعش ابراز داشت.

او با اعلام اینکه درباره پروژه‌های مشترک متعددی با امیر کویت گفتگو کرده، از تلاش‌های دولتش برای تسهیل فروش جنگنده‌های آمریکایی به کویت خبر داد.

رئیس‌جمهوری آمریکا از همه کشورهای منطقه را به جنگ با سازمان‌های تروریستی که بی‌گناهان را می‌کشند، ترغیب کرد و گفت که کویت با دفتر تحقیقات فدرال در زمینه مبارزه با تروریسم همکاری اطلاعاتی دارد.

از دیگر سو، امیر کویت از تعهد آمریکا به حمایت از امنیت این کشور خبر داد و نقش تاریخی آمریکا برای آزادسازی کویت از اشغال عراق را یادآور شد.

شيخ صباح الأحمد الجابر الصباح گفت: «گفتگوهای خوبی در همه زمینه‌هایی که منافع دو ملت را تامین می‌کند با واشنگتن داشتیم و این نشانگر عمق رابطه ماست.»

امیر کویت درباره بحران قطر نیز گفت: «درباره اوضاع منطقه و اختلاف تاسف‌برانگیز میان کشورهای برادر در منطقه خلیج و همچنین تلاش‌های مشترک با جامعه بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم و خشکاندن منابع مالی آن، گفتگو کردیم.»

او در ادامه افزود: «درباره اوضاع عراق، اوضاع تاسف‌بار یمن، سوریه و لیبی و ضرورت پایان دادن به درگیری‌های مسلحانه و بازگشت همه اطراف به گفتگوها نیز بحث و تبادل نظر کردیم.»

پیش از این دونالد ترامپ گفته بود که امیر کویت، به آمریکا در زمینه امور خلیج کمک می‌کند و همه چیز بر وفق مراد پیش می‌رود. او گفته بود که با امیر کویت درباره بحران قطر گفتگو خواهد کرد.

امیر کویت برای دیدار به رئیس‌جمهور آمریکا و گفتگو درباره موضوعات مورد اهتمام دو طرف و به ویژه بحران قطر به آمریکا سفر کرده است.

امیر کویت پیش از سفر به آمریکا، در یک تماس تلفنی ملک سلمان بن عبدالعزیز آل‌سعود، پادشاه سعودی و دونالد ترامپ درباره بحران قطر گفتگو کرد. در این تماس‌ها درباره بحرانی که قطر درگیر آن است و همچنین ضرورت مبارزه با تروریسم و توقف روند تامین مالی تروریسم گفتگو کردند.

با اینحال دوحه کماکان درخواست‌های 13گانه کشورهای عربی درباره مبارزه با تروریسم را رد کرده و به گفته مسئولانش کماکان به سیاست‌هایش ادامه می‌دهد.