.
.
.

یک مقام لبنانی: توافق حزب‌الله-داعش با حمایت ایران و قطر انجام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خانم ریما کربنی، یکی از مقامات منطقه عرسال لبنان فاش کرد که توافق حزب‌الله و داعش که بر اساس آن 600 تن از عناصر داعش از مرزهای لبنان-سوریه به استان دیرالزور سوریه منتقل شدند، با حمایت ایران و قطر انجام گرفت. داعش در ازای انتقال نیروهایش سرنوشت سربازان لبنانی را مشخص کرد و زخمی‌های خود را با جسد یک پیکارجوی ایرانی به نام "محسن حججی" و دو نفر از ارتش سوریه مبادله کرد. در این توافق داعش همچنین یک اسیر به نام احمد معتوق را آزاد کرد.

ریما کربنی درباره جزئیات این توافق گفت: «17 اتوبوس برای انتقال افراد داعش و خانواده‌هایشان تامین شد. چهار دستگاه از این اتوبوس‌ها متعلق به موسسه المهدی، وابسته به حزب‌الله هستند. سه دستگاه از این اتوبوس‌ها به انتقال زنان به خارج از عرسال اختصاص یافت و تنها 3 مرد این زنان را همراهی کردند. 13 اتوبوس نیز از سوی رژیم سوریه به همراه خودروهای هلال احمر وزارت بهداشت سوریه وظیفه انتقال مردان داعشی را بر عهده گرفتند.»

این مقام شهرداری عرسال افزود: «اضافه شدن چهار اتوبوس حزب‌الله به اتوبوس‌های اختصاص داده شده، بدون اطلاع شهرداری منطقه انجام شد و حزب‌الله هیچ اطلاعاتی در این‌باره به شهرداری نداده بود.»

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله پیش از این توضیح داده بود که براساس توافق با داعش، 670 شهروند عادی، 26 زخمی و 308 نفر از افراد مسلح داعش به مناطق دیگر انتقال داده شدند. به گفته نصرالله به کارگرفتن راه‌حل نظامی می‌توانست منجر به کشته شدن کسانی شود که از سرنوشت سربازان مفقود شده لبنانی باخبر است و همچنین می‌توانست مرگ صدها شهروند را سبب شود.

چه کسی این توافق را ضمانت‌ کرد؟

ریما کربنی در گفتگو با "العربیة.نت" به طرف‌های ضمانت‌کننده توافق صورت گرفته میان داعش و حزب‌الله اشاره کرد و از ایران، ترکیه، قطر و سوریه به عنوان ضمانت‌کنندگان این توافق نام برد.

به گفته کربنی چهار ضلعی ایران، سوریه، قطر و ترکیه، که پیش از این توانسته بودند توافقی میان حزب‌الله و جبهه النصرة ایجاد کنند، این‌بار نیز واسطه توافق داعش و حزب‌الله شدند؛ توافقی که تنها 20 روز پس از توافق حزب‌الله و جبهة النصره انجام شد.

کربنی گفت: «توافق صورت گرفته میان حزب‌الله و جبهه النصره با ضمانت ایران، ترکیه و قطر انجام شد و قطر نیز مبالغ مالی قابل توجهی به مالک التلی، رهبر جبهه النصره در جرود عرسال پرداخت کرد.»

او توضیح داد که به جبهه النصره در ازای توافق با حزب الله مبلغ 35 میلون دلار پرداخت شد که 3 میلیون آنها به واسطه‌ها و مذاکره‌کنندگان محلی سوری تعلق گرفت.

این مقام شهرداری عرسال در ادامه افزود: «اطرافی که توافق حزب‌الله و جبهه النصره را ضمانت کردند، مسئولیت ضمانت توافق این حزب با داعش را نیز عهده‌دار شدند»

منابع لبنانی خبر دادند که جانشین سازمان اطلاعات قطر نقش ویژه‌ای در روند مذاکرات این توافق بر عهده داشت و اموال قابل توجهی از طریق یک مذاکره‌کننده محلی که با نمایندگان جبهه النصره دیدار کرد، پرداخت.

درباره ابراز نگرانی‌های حزب‌الله و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران درباره بمباران هوایی کاروان حامل داعش از سوی جنگده‌های ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش، ریما کربنی احتمال داد یک شخصیت بلندپایه و مهم داعش در میان افراد در این کاروان‌ها حضور داشت که داعش تصمیم گرفت او را در میان افراد عادی پنهان کند.

قطر و سازمان‌های تروریستی

این اولین بار نیست که قطر نقش تامین‌گر مالی توافق با گروه‌های تندرو و تروریستی را بر عهده می‌گیرد. دوحه این واسطه‌گری‌ها را راهی برای ارتباط با سازمان‌های تروریستی و روشی برای دور زدن و پنهان کردن نقش حقیقی این کشور در تامین مالی سازمان‌های تروریستی در پیش گرفته است. دوحه در سال 2014 با جبهه النصره توافق کرد و در ازای آزادی 45 نفر از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در بلندی‌های جولان 25 میلیون دلار باج پرداخت کرد.

در ماه مارس 2014 جبهه النصره در مقابل آزاد کردن 13 راهبه شهر معلولا، 16 میلیون دلار گرفت. دوحه در عراق نیز به شبه‌نظامیان شیعه و سپاه پاسداران 700 میلیون دلار پرداخت کرد تا 26 شکارچی قطری را آزاد کنند. در مقابل 300 میلیون دلار دیگر به جبهه النصره پرداخت تا 50 پیکارجوی مسلح شیعی را آزاد کند.