آیت‌الله سیستانی فرستاده رهبر ایران را به حضور نپذیرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابعی در حوزه علمیه نجف اعلام کردند که آیت‌الله علی سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق، محمود هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرستاده علی خامنه‌ای رهبر ایران به بغداد را به حضور نپذیرفت.

خبرگزاری عراقی «الغد پرس» به نقل از منابع خود نوشت: «سیستانی با دیدار با محمود هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران که در حال حاضر در عراق به سر می‌برد، مخالفت کرد».

این منابع افزودند: «شاهرودی در جریان سفرش به شهر نجف، خواستار ملاقات با سیستانی شد... اما سیستانی با این درخواست مخالفت کرد».

این گزارش اشاره‌ای به دلیل مخالفت آیت‌الله سیستانی با دیدار با هاشمی شاهرودی نکرده است.

شایان ذکر است که هاشمی شاهرودی، پنجشنبه 30 اوت در چارچوب سفری رسمی و به منظور دیدار با شماری از شخصیت‎‌های سیاسی، به عراق سفر کرد.

منابع خبری گزارش داده‌اند که هدف از سفر هاشمی شاهرودی به عراق، میانجی‌گری برای حل اختلاف میان احزاب و گروه‌های شیعه است. او در بدو ورود خود به عراق، از همه عراقی‌ها به ویژه احزاب شیعه، خواست تا در ساخت عراق، عجله به خرج دهند. او گفت: «مسئولیت بنای عراق بر عهده شیعیان است».

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هاشمی شاهرودی، او دوشنبه 4 سپتامبر با حیدر العبادی نخست وزیر عراق دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

بنا بر این گزارش، شاهرودی بر حمایت کامل جمهوری اسلامی ایران از دولت عراق «در نابودی تروریسم، آزادسازی کامل سرزمین‌های اشغال شده از سوی داعش، تحقق آرمان‌های مردم آن در دستیابی به وحدت، ثبات، بازسازی و توسعه عراق» تاکید کرد.

نخست وزیر عراق نیز دیدار با شاهرودی، یکپارچگی و وحدت مردم عراق را رمز پیروزی در همه جبهه‌ها عنوان کرد و گفت: «ما روز‌های پیروزمند باشکوهی را سپری می‌کنیم که نیرو‌های قهرمان عراقی از گروه‌های مختلف با فداکاری و حمایت و پشتیبانی «آیت الله سیستانی» مرجع عالی قدر عراق، آن را رقم زده‌اند».

حیدر العبادی نخست وزیر عراق و محمود هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران
حیدر العبادی نخست وزیر عراق و محمود هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران

هاشمی شاهرودی در دیدار با عمار حکیم رهبر جریان ملی عراق هم گفت: «در جریان جهاد علیه داعش، دینداری و انگیزه توجه به مسائل دینی در مردم تقویت شده است. عراق کشوری قدرتمند است؛ ما قدردان پیروزی ها و فداکاری های ملت عراق هستیم و نباید اجازه داد قضایای سیاسی و اختلافات احتمالی سیاستمداران بر روحیه مردم تأثیر سلبی بگذارد؛ به همین جهت باید خدمات و پیشرفت های انجام شده برای مردم تبیین شود».

محمود هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران و عمار حکیم رئیس ائتلاف ملی عراق
محمود هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران و عمار حکیم رئیس ائتلاف ملی عراق

رئیس مجمع تشیخص مصلحت نظام ایران با نوری المالکی نخست‌وزیر سابق عراق هم دیدار و گفت‌وگو کرد.

محمود هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران و نوری المالکی نخست وزیر سابق عراق
محمود هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران و نوری المالکی نخست وزیر سابق عراق


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید