.
.
.

کرکوک تنش بر سر همه‌پرسی اقلیم کردستان را تشدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تصمیم اقلیم کردستان عراق برای برگزاری همه‌پرسی استقلال در استان مورد مناقشه کرکوک، بر شدت جنجالی که اخیرا بر سر برگزاری همه پرسی در اقلیم آغاز شده بود، افزود.

شورای اداری استان نفت‌خیز کرکوک دوشنبه 28 اوت تصویب کرد که این استان در همه‌پرسی ماه آینده اقلیم کردستان برای استقلال، شرکت خواهد کرد.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان، روز 25 سپتامبر را به عنوان روز همه‌پرسی استقلال اعلام کرده است. دولت مرکزی عراق، ایران، ترکیه و شماری دیگر از کشورهای موثر، با برگزاری این همه‌پرسی، اعلام مخالفت کرده‌اند.

کرکوک استانی مورد مناقشه میان اقلیم کردستان و عراق است. اقلیم کردستان اصرار دارد تا این استان نفت‌خیز را به مناطق تحت سیطره خود منضم کند. کروک چند قومیتی است و در آن، ترکمن‌‌ها، عرب‌ها و کُردها ساکن هستند.

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق، سه‌شنبه 29 اوت در کنفرانس هفتگی خود، برگزاری همه‌پرسی استقلال در کرکوک را، مخالف قانون اساسی دانست. او گفت که این تصمیم «غیر قابل قبول، خلاف قانون اساسی و بی ارزش است».

العبادی تاکید کرد که دولت مرکزی عراق، زمام کنترل دولت‌های محلی، از دستش خارج نشده است.

تابستان 2014 پس از آن‌که داعش مناطق وسیعی از شمال عراق را تصرف کرد، نیروهای نظامی اقلیم کردستان موسوم به پیشمرگه، کروک را به کنترل خود درآوردند. با این وجود، کرکوک بخشی از اقلیم کردستان به شمار نمی‌آید.

از سویی وزارت امور خارجه ترکیه ضمن مخالفت دوباره با برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان و اشتباه خواندن این اقدام، نسبت به برگزاری همه پرسی استقلال در منطقه چند قومیتی کرکوک هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی وزارت امور خارجه ترکیه روز سه شنبه 29 اوت با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «تصمیم شورای استان کرکوک برای برگزاری همه پرسی استقلال کردستان در کرکوک افزودن حلقه ای جدید بر زنجیره اشتباهات است».

در این بیانیه تاکید شده است: «برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان و به خصوص در استان کرکوک بار دیگر قانون اساسی عراق را نقض می کند».

در این بیانیه آمده است: «ترکیه نگرانی خود را نسبت به برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق به مقامات محلی و نیز دولت مرکزی عراق اعلام کرده و این نگرانی را به اطلاع جامعه جهانی نیز رسانده است».